Citat:
Ursprungligen postat av YourPersonalGod
tjena
ska köpa en bas för att spela mest korn inspirerade slingor.
så nåt 5 strängat slapvänligt med både dist och bas mic...
några ideer?
"både dist och bas mic".. Vad menar du med det? Fieldy har sin signaturbas hos Ibanez och det är inget överdrivet speciellt med den. Han är känd för sitt mellanregisterfattiga ljud och en massa rassel vilket du får genom att ha aktiva mickar med EQ-kontroll och skruva ner mellanregistret och en väldigt låg stränghöjd så att strängarna hela tiden rasslar mot banden.
Han har inga speciella dist-mickar (vad är det?) el ens distpedaler utan använder (åtminstone i större delen av hans karriär) en Mesa 400+ där han drar på med gainen och ställer EQ:n som ett hårt "V".
De flesta hyffsade basar med aktiva mickar, tonkontroll och med en lågt inställd stränghöjd borde kunna vara tillräckliga som startpunkt. När det gäller både gitarr och bas så är förstärkaren och lådan ofta viktigare än själva instrumentet när man formar el letar efter sitt ljud. Spelar man någorlunda seriöst får man inte spara in på den biten. Spelar man bara hemma kan det duga med t ex Line6 produkter el annan förstärkarsimulering.