Citat:
Ursprungligen postat av Pierren
Mina erfarenheter av Windows är att de efter någon månads användande känns gammalt dvs blir segt, tar lång tid att starta/stänga av, får mängder av felmeddelanden, omotiverade frysningar osv. Och detta gäller både XP och vista. Självklart skulle linux och Ubuntu fungera men det är mycket mer pill och kräver en hel del datorvana. Alltså upp till TS att avgöra vad som är bäst för denne.
Nej, Ubuntu funkar direkt du slänger in det, inga problem alls. Det har på senare tid blivit så lätt att använda att det är löjligt.
Windows sju funkar prima för min del, det gjorde även XP i 5år innan det. Jag ser ingen anledning till att köpa en Macbook nu när Asus släppt den där monsterserien till ett bra pris. Halva priset, bra batteritid, lätt och smidig. Innan jag såg den där datorn hade jag inte sagt emot dig, inte alls, då hade även jag rekommenderat en Mac.