Det här verkar vara en återstart på en tråd som påbörjades igår, men där roten klipptes av inom ändringstimmen.
Ref:
https://www.flashback.org/showthread.php?t=1065964
Vill man skärpa semantiken kring öldrickandet så kan man säga:
— Jag ogillar att Peter dricker öl så ofta, så mycket, så starkt öl och att han gynnar ett danskt bryggeriföretag.
Mångtydigheten dras åt en aning, men kanske är det mest störande om Peter dricker öl före klockan 12:00 på dagen och att han dricker öl ur aluminiumburkar som han kastar i terrängen.
Som sagts på andra ställen, språk är i praktiken aldrig entydigt. Skulle namnet Peter vara entydigt så får man snällt ange medborgarskap och personnummer och då kan det bli brott mot integriteten. I varje fall ger försök till entydighet så klumpiga texter att ingen orkar ta sig igenom.
Lagar är skrivna för att vara entydiga. Ändå behövs det anvisningar, advokater och prejudikat för att uttyda lagen i förhållande till en faktisk händelse.
Ibland har jag dragit följande exempel: I en familj kommer fyra personer hem från jobb och skola. Alla fyra har under dagen köpt en bok.
1. Mamma är förläggare och har köpt rättigheterna till att ge ut en skriven bok i översättning.
2. Pappa är trädgårdsintresserad och har köpt en blodbok i plantskolan.
3. Dottern i huset har köpt en bok tryckt på papper.
4. Sonen i huset har köpt en e-bok på nätet.