Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-11-20, 15:31
  #1
Medlem
Ja, nu när det är klart vilka nationer som kommer vara representerade i Sydafrika så kan man bilda sig en uppfattning om vilka man önskar framgång i detta mästerskap.

Nu när Sverige inte finns representerat bland dessa länder så kan man antagligen inte heja på någon alls och bojkotta VM:et, eller så kan man sympatisera med något annat land.

Vilka vill ni se gå långt i VM:et, och varför? Anledningar kan vara vilka som helst. Spelstilen, enskilda spelare, landet i sig, ni kommer därifrån, er flickvän kommer därifrån etc etc....

Utångspunkt:

Pot 1: Sydafrika (Grupp A), Brasilien, Spanien, Tyskland, Frankrike, Italien, England, Argentina.
Pot 2: Schweiz, Portugal, Danmark, Slovenien, Slovakien, Holland, Serbien, Grekland.
Pot 3: Australien, Nya Zeeland, Japan, Sydkorea, Mexiko, USA, Honduras, Nordkorea
Pot 4: Elfenbenskusten, Ghana, Paraguay, Chile, Algeriet, Kamerun, Nigeria, Uruguay.
__________________
Senast redigerad av bodik 2009-11-20 kl. 15:36.
Citera
2009-11-20, 15:36
  #2
Medlem
IFK Göteborg
Citera
2009-11-20, 15:37
  #3
Medlem
G.E.Gs avatar
Kommer heja på Spanien, spelar den finaste fotbollen och så har man världens mest kreativa mittfält i Fabregas, Xavi, Iniesta och Silva.
Citera
2009-11-20, 15:38
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flaskbottnadgap
IFK Göteborg


Du glömde motivering
Citera
2009-11-20, 15:39
  #5
Medlem
Deedzs avatar
Spanien.
Barcelona-fan är jag.

Om inte dessa så hoppas jag att de afrikanska länderna går långt. Elfenbenskusten speciellt.
Citera
2009-11-20, 15:39
  #6
Medlem
billig22s avatar
varför inte Danmark
Citera
2009-11-20, 15:41
  #7
Medlem
Ferry31s avatar
Kommer heja på Holland. Ni som ett en del av mina inlägg vet varför. Jag har startk anknytning till Holland då min far kommer därifrån.
Citera
2009-11-20, 15:51
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ferry31
Kommer heja på Holland. Ni som ett en del av mina inlägg vet varför. Jag har startk anknytning till Holland då min far kommer därifrån.

Holland är riktigt trevligt. Utan någon större anknytning till landet har även jag stöttat de i alla mästerskap! Gillar helt enkelt det orangea Häftiga fans har de också. Och allmänt är det ett land som inte gör mycket väsen av sig men alltid lyckas prestera på topp, till skillnad från andra länder som gör motsatsen!

Danmark - de nordiska grannarna måste man ju önska lycka

Serbien - många duktiga enskilda spelare. Allmänt ett land som jag tycker förtjänar lite mer än de fått.

Tyskland - stark fotbollsnation! Frustrationen över hemma-VM:et lär vara stor. Borde gå långt! Dessutom lämnade landet en hel del trevliga upplevelser med Camp Sweden.

England - Imponerade i kvalet. Får se vad Capello lyckas trolla fram. Kan bli farligt!
__________________
Senast redigerad av bodik 2009-11-20 kl. 15:53.
Citera
2009-11-20, 15:51
  #9
Medlem
Livesearchs avatar
Tyskland eftersom att jag är halv, sen vet jag att dem kommer att gå långt. Deutschland über alles!!
Citera
2009-11-20, 15:52
  #10
Medlem
Talibbs avatar
Spanien så klart, har alltid vart Spanien...sen e de nog Brasilien o Argentina på delad andra plats...Hade iofs vart roligt om Holland eller England vann oxå!
Citera
2009-11-20, 15:59
  #11
Medlem
xaragorns avatar
Frankrike.
Jag är en Lyon supporter och Frankrike har många unga talanger som spelar fint
Citera
2009-11-20, 15:59
  #12
Medlem
Joel^_^s avatar
Australien pga att jag har bott där en längre tid.
Sen så är dom lite av en underdog och det gillar jag alltid.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback