Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-03-17, 22:10
  #13
Medlem
Har du någon gång varit på teater? Och isåfall vilken? Det låter inte som att du har sett så mycket teater. Filmens ursprung är från teatern. All gestaltning härstammar från scenen. Glöm inte det.
Citera
2011-03-17, 22:49
  #14
Medlem
Jag tycker absolut att film är överlägset teater. Delvis av samma skäl som många anför till teaterns fördel: Man sitter framför livs levande människor. Detta innebär ju av nödvändighet en viss risk för att man inte får se den bästa version de kan prestera, och i värsta fall får man uppleva rena pinsamheter. Framförallt handlar det ändå om att filmmediet har så många fler möjligheter till komplexitet och nyanser än vad teatern har (även om de ofta tillvaratas dåligt).

Det vanliga påståendet att det skulle finnas en särskilt "kontakt" mellan publik och skådespelare på teatern ger jag inte ett ruttet lingon för. Det är egentligen för fånigt för att ens kommenteras. En slags massuggestion för de lättpåverkade möjligen.

Fast det är kul att själv stå på scenen och agera.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback