Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-11-19, 00:19
  #25
Medlem
hottentots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swix
Min far berättade en gång om en gammal gubbe som vred av nyckeln i varje nedförsbacke. Inte så smart om man måste panikbromsa.

Det är väl inte så dumt, bara släppa upp kopplingen så funkar servon till styrningen och bromsarna sen motorbromsar bilen mer när tändningen är avslagen (känns det som iaf).
Rejält puckat när det är halt iof och känns riktigt pensionärsnålt.
Citera
2009-11-19, 02:01
  #26
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Ok. Det är helt rätt att motorn stänger av bränsletillförseln vid motorbroms om vissa villkor är uppfyllda. Villkoren kan vara ett minsta motorvarv, motor driftsvarm osv.

Så håller man konstant fart är det billigast att motorbromsa. Men, snålast åker du om du tappar lite fart i uppförsbackar samtidigt som du vinner lite i nedförsbackar. Detta är varför en människa kan slå en farthållare när det gäller bränsleförbrukning!
Citera
2009-11-19, 02:11
  #27
Medlem
Förutom att det är potentiellt farligt att inte motorbromsa i nedförsbacken, så förlorar han elenergi i batteriet. Hälsa honom att han är en otroligt korkad människa.
Citera
2009-11-19, 11:49
  #28
Medlem
contrerass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katalysator
Förutom att det är potentiellt farligt att inte motorbromsa i nedförsbacken, så förlorar han elenergi i batteriet. Hälsa honom att han är en otroligt korkad människa.

Undrar vem som är korkad?
Varför i helvete skulle det vara farligt? och förlorar elenergi? är du drogad?
Citera
2009-11-19, 18:39
  #29
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av contreras
Undrar vem som är korkad?
Varför i helvete skulle det vara farligt? och förlorar elenergi? är du drogad?


Det kan vara farligt, under extrema driftsvilkor, tex Alpkörning med stor last.
Citera
2009-11-19, 20:06
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av contreras
Undrar vem som är korkad?
Varför i helvete skulle det vara farligt? och förlorar elenergi? är du drogad?
Jag skrev potentiellt farligt, och som Kaptenen skriver är alperna ett extremt exempel. Dock räcker det att köra runt i Huskvarnas backar med en automatväxlad bil för att inse att fritt skenande i utförsbackar inte är att rekommendera. Du belastar dina stackars bromsbackar med hela effekten av flera ton stål som far nerför backen. Om inte annat märker du det på lukten när du kliver ur bilen.

Vidare betyder motorbromsen att bilen driver motorn som driver generatorn som laddar batteriet som matar strålkastarna och annat. Med växeln ur måste tomgångsbensinen användas för att hålla spänningen uppe.
Citera
2009-11-19, 21:13
  #31
Medlem
Amanites avatar
Så kan vi helt enkelt inte bara konstatera att ts släkting har fel o skita i detta nu
Citera
2009-11-19, 21:24
  #32
Medlem
dont_blame_mes avatar
ja precis, jhag har också erfarenhet av att bilar drar mer bensin på friläge.

det kan jag nästan bevisa för jag kör en bmw som visar rätt nogrann bränsleförbrukning under körning. släpper jag gasen drar den ingenting, men lägger ja den i friläge drar den lite bensin
Citera
2009-11-20, 00:16
  #33
Medlem
tryffelsvinets avatar
Precis som kaptenstjärt skriver lite längre upp så stängs inte bränslet av vid för låga varvtal. Så om man ligger å puttrar på 6e växeln å dryga 1000rpm så stängs inte spridarna av utan man måste i så fall växla ner.

Vid vilket varvtal spridarna stängs av är olika mellan olika motorer. Gissar på att dom flesta har en brytgräns någonstans mellan 1500-2500rpm.
Citera
2009-11-20, 00:23
  #34
Avstängd
oehaes avatar
Nej. Tvärtom nyare bilare har så kallad "nollmatning" vid motorbroms så vitt jag vet.
Citera
2009-11-20, 01:22
  #35
Medlem
contrerass avatar
Men om man inte bryr sig om hastigheten och kör i 50, då kan man komma upp i kanske 70-75 i nerförsbacke på friläge och rulla ganska långt på plan väg innan man behöver ge gas igen, men om man har växel i så får man ju motorbroms, och måste kanske tom gasa lite i nerförsbacken för att inte få köbildning bakom. Jag tror att det går ganska jämt ut om man gör en vetenskaplig test.
Citera
2009-11-20, 01:31
  #36
Medlem
Apelsinens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Udo
Det är tvärtom!
En bil drar mer soppa om du rullar i friläge än om du har växel i.
Anledningen är att motorn dras runt när du rullar med växel, i friläge så måste bilen pumpa in bränsle för att hållas igång.

Samtidigt så bromsas ju bilen upp av att motorn ska hållas igång och du kan inte rulla lika långt/fort. Jag tror att skillnaden är den samma oavsett vad du väljer att göra.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback