Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-11-16, 10:55
  #1
Medlem
Hej alla!

Vet att detta har tagits upp flertalet gånger och jag har läst igenom allt som skrivits om ämnet här på forumet, mitt problem är bara att alla slutar diskutera så det man får fram är bara en massa korta kommentarer om att det är dåligt/bra.

Det jag eftersöker är vad folk TROR vad tror ni kommer hända om 5 år med chattspråket? Kommer vi att ha tillåtit det? Kommer man att kunna använda det i tal? Hur accepterat kommer det att vara, kommer man kunna skriva en jobbansökan med akronymer och såkallat "leetspeek"?

Hoppas på MÅNGA intressanta tankar och funderingar om detta.
Citera
2009-11-16, 11:10
  #2
Medlem
Här är en avhandling i ämnet: http://umu.diva-portal.org/smash/get...358/FULLTEXT01
Citera
2009-11-16, 11:13
  #3
Medlem
Tack

Men den har jag redan läst, jag söker vad folk NU tänker folk i alla åldrar och ett bredare spektrum än vad författaren till den avhandlingen redogjort.

men som sagt tack
Citera
2009-11-16, 12:41
  #4
Medlem
abecedefs avatar
Om vi kommer att använda chattspråket i tal om några år? Ja för det första är ju chattspråket helt och hållet ett skrivet språk som har vuxit fram i och med att man inte kunnat använda sig av ljud och tonfall för att få sin mening igenom. Den traditionella skrivna språket är ju svårt att föra en normal konversation med i talad svenska, men chattspråket är ju en slags teckenbaserad vardagssvenska. Därför kan man kanske säga att vi reda pratar chattspråk eftersom det kommit ur det talade språket.

Sedan finns det ju vissa knep man använder sig av på internet just för att man saknar ljud och bild på den som talar, då använder man sig instället av smileys eller olika teckenkombination som exempelvis lol eller xoxo för att ge sken av en känsla eller en rörelse. Faktum är ju att folk faktiskt använder lol in real life, även fast man inte saknar de fysiska förutsättningarna som i chatrummet och det är ju något intressant att studera.

Du får nog ta och definiera chattspråket lite bättre.
Citera
2009-11-16, 13:11
  #5
Medlem
Sant!

Jag var ganska otydlig gällande vilken form eller sorts Chattspråk jag menade.

Det jag menar är alla akronymer och förkortningar som man använder sig utav när man för en konversation i MSN på Facebook eller i en IRC chattkanal, exempelvis kan det se ut (worst case scenario nu) "H! vgd? bsdv, d va 7kt ql å cs!! pok."

Alltså användandet utav förkortningar och akronymer som används i chattspråk hur kommer det te sig i framtiden? Kommer det vara så att vi kommer kunna se det i en jobbansökan? I tidsskrifter? Tidningar? osv osv.

Kommer vi kunna höra det i tal? kommer folk gå omkring och säga "men omg jag såg en så sjukt lol film" eller "brb jag måste på toaletten"

Hoppas jag har rett ut vad jag menar med "Chattspråk" nu.
Citera
2009-11-16, 13:24
  #6
Medlem
abecedefs avatar
I ditt exempel är det ju mest ord som egentligen uttalas som de skrivs, exempelvis 7kt ql - så det blir ju ingen skillnad.

Däremot så använder många engelska förkortningar som exempelvis lol i talat språk. Men det är ju inte för att beteckna ett skratt utan det har ju blivit ett helt eget adjektiv - att något är lol.

Så de nya ord vi får genom chatten används ju redan av vissa i dagligt tal. En tanke är ju att ifall vi kommer att ta in lol i SAOL så försvenskar vi ju stavningen till låll, och historien bakom ordet kommer inte vara helt självklart för framtida generationer.
Citera
2009-11-16, 13:35
  #7
Medlem
rwss avatar
idk, lol.

Nej, man kommer inte att kunna skriva så i jobbansökningar eller professionellt men det kommer att bli vanligare i chat och sms där man har begränsat utrymme.
Citera
2009-11-17, 12:36
  #8
Medlem
Deksters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Peacebitch
Sant!

Jag var ganska otydlig gällande vilken form eller sorts Chattspråk jag menade.

Det jag menar är alla akronymer och förkortningar som man använder sig utav när man för en konversation i MSN på Facebook eller i en IRC chattkanal, exempelvis kan det se ut (worst case scenario nu) "H! vgd? bsdv, d va 7kt ql å cs!! pok."

Alltså användandet utav förkortningar och akronymer som används i chattspråk hur kommer det te sig i framtiden? Kommer det vara så att vi kommer kunna se det i en jobbansökan? I tidsskrifter? Tidningar? osv osv.

Kommer vi kunna höra det i tal? kommer folk gå omkring och säga "men omg jag såg en så sjukt lol film" eller "brb jag måste på toaletten"

Hoppas jag har rett ut vad jag menar med "Chattspråk" nu.

En del förkortningar tror jag iofs. att vi kan komma att se även i mer formell text. Det finns ingen större skillnad mellan att å ena sidan skriva iaf. och iofs., och å andra sidan skriva bl.a. och m.m. (Kanske måste man dock för att vara formellt korrekt skriva i.a.f. och i.o.f.s. och det kanske upplevs som jobbigt.)

Att säga "brb" istället för "be right back" (eller "strax tillbaka") verkar inte vara en särskilt smart kommunikationsstrategi eftersom man inte gör sig av med några stavelser. Men det hindrar givetvis inte att sådana ord skulle kunna användas som slangord av vissa. Engelska språkvetare (t.ex. David Crystal, "Language and the Internet" 2001) tar upp uttrycket "Where´s Mike? He's 404." där 404 ju var den felkod som användes under Internets tidigare dagar för att säga att en sida inte kunde nås, typ. Att nån är 404 betyder alltså att personen ifråga är försvunnen eller saknas. Detta uttryck ska alltså ha förekommit i talspråk under slutet på 90-talet, så det är ett exempel på att väldigt datarelaterade uttryck kan komma in i talspråket. Det skulle nog vara lättare för vissa uttryck att komma in än andra. Det är svårare att säga [be-ärr-be] för att uttrycka "brb" än att säga [låll] för att uttrycka "lol", vilket nog gynnar det senare uttrycket.

Det man också mycket väl kan tänka sig är att uttryck som "for the win", dvs. inte förkortningarna utan hela uttrycket, kan komma in och användas i talad slang. Jag skulle bli förvånad om det inte finns vissa talare av svenska som säger "for the win" redan.
Citera
2009-11-17, 14:55
  #9
Medlem
abecedefs avatar
Som alltid kan det vara bra att försöka sig på lite kontraster eller jämförande analys. Sociala gemenskaper producerar sitt eget slags språk och vissa ord läcker över till andra gemenskaper för att kanske sedan anses vara universella och användas av den stora massan. Det finns många ordspråk och vitsar som idag används av alla men som egentligen härrör från en speciell typ av gemenskap.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback