Citat:
Ursprungligen postat av Bungie
Hur FAN kan detta genomföras av en sådan ung kille?
Inte alls konstigt!
Dom flesta mycket aktiva pedofilerna är just i 20 års-åldern, eller yngre (... eller än yngre)!
Men det är inte riktigt PK att berätta hur pass unga dessa aktiva pedofiler faktiskt oftast är, därav så mörkas detta.
Det
känns bättre om alla lever i villfarelsen att det är gubbar i 50-60 års åldern som är pedofiler.
När tvärtom de allra mest aktiva pedofilerna i själva verket är 20-åringar (och faktiskt tonåringar.)
Ju äldre än pedofil blir desto mindre aktiv är han(/hon).
VA, säger den okunnige och korkade,
en tonåring kan ju inte vara pedofil han är ju själv ett barn?
Nej, en tonåring är
inte ett barn, en tonåring är en ung vuxen.
Definitionen på en pedofil är en vuxen (eller ung vuxen) som tänder sexuellt på ett barn.
En vuxen som tänder på en ung vuxen (tonåring) är ingen pedofil, det är djupt omoraliskt och i vissa länder (och delstater) olagligt men har ingenting som helst med pedofili att göra, pedofili är något helt annat!
Nämligen just att en vuxen (eller ung vuxen) tänder sexuellt på ett barn. Detta och
enbart detta är pedofili!
Att utvidga begreppet pedofili till att även inkludera unga vuxna är att ge alla världens pedofiler den största gåvan dom någonsin fått!
Då är det nämligen inte längre så farligt att vara pedofil!
Om att som vuxen ha sex med en 17-åring är pedofili så är ju pedofili inte längre så särskilt avskyvärt!
Omoraliskt? Ja! Olagligt? Ibland! Avskyvärt? Enligt dom flesta?, Nej!
Om du jämför handlingen att som 37-åring ha sex med en 17-åring respektive att ha sex med en 7-åring... så börjar du kanske även förstå varför att ha sex med en 17-åring inte bör kallas för pedofili!