Citat:
Ursprungligen postat av Aurora Borealis
Jag är tyvärr väldigt dåligt insatt i var "kaffeflickorna" höll till någonstans.
Kaffeflickor ska ha förekommit på middagar med kungen och/eller hans närmaste vänner. Många sådana middagar hölls på Östermalm, mindre än en kilometer från Swartlings.
Citat:
Ursprungligen postat av Aurora Borealis
När jag skummar igenom delar av den lite snabbt så ser det ut som om det har funnits en misstänkt gärningsman vid något skeende i utredningen. Vet man vem denne misstänkte person var? Lofords röst finns det ju gott om prover på, så det borde vara en enkel match att jämföra.
I tråden nämns ett par personer som misstänkta - en som ska ha bott i Täby, en som ska ha bott på Lidingö. Inte i något av fallen har det presenterats något tyngre indicium för vare sig den ene eller den andre.
Röstprover i all ära, men det är inte alls klarlagt att det var mördaren som ringde. Men visst bör polisen ta såväl röst- som dna-prov.
Citat:
Ursprungligen postat av Aurora Borealis
Jag kan nämna att Loford har adressen Torsgatan 33 i SvB 1990. Därifrån verkar det bara vara c:a 1600-1700 meter fågelvägen till Valhallavägen 99 (jag vet ju inte exakt var mordet skedde, men Swartlings ridskola nämns ju i tråden så därför utgick jag från den adressen).
Tack för informationen, jag har vänner som bodde i grannhuset på den tiden. Går buss från dörr till dörr, så att säga. Tar cirka 10 minuter. Eller nån halvtimmes promenad. Vanligt promenadstråk för övrigt.