Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-11-04, 22:07
  #1
Medlem
CSwings avatar
Jag har en TI-84 Texas, och något konstigt hände mig för ett tag sen som jag inte kan sluta tänka på.
Jag tog upp miniräknaren ur väskan där den hade legat utan skydd och då hade den tydligen själv fått fram världens konstigaste graf. Det såg ut som en liten propeller som snurrade fort och rörde sig i någon form av kurva neråt samtidigt som den då snurrade, den lämnade ingen linje efter sig eller nåt utan bara snurrade neråt. Jag har aldrig sett det förut och jag försökte förklara för min mattelärare men han visste inte vad det var. Det var också krångligt att komma till baka till startläget på räknaren, den frågade om jag var säker på att jag ville avsluta detta osv. jag har sökt hur mycket som helst på internet men hittar ingenting.

Vore jätte tacksam för svar!
Citera
2009-11-04, 23:06
  #2
Medlem
wzbzs avatar
Hur den kom dit utan att du rörde räknaren kan jag inte förklara, men man brukar få helt störda grafer om man i Mode ställer in "Pol" eller "Seq" och sen lägger in en random linje, typ y1 = (θ * (sin (cos( tan (θ)))) / ln 3.. osv.
Citera
2009-11-04, 23:28
  #3
Medlem
yggdrazils avatar
Precis. Det du har ritat är polära koordinater, där funktionsvärdet av en vinkel är radien. Kan bli jättesnygga saker. Testa både radianer och grader och olika upplösning. Går att hitta i mode menyn om den funkar som min.

Edit: Jo, och det blir snyggast med sinusar, cosinusar och liknande (samt kombinationer på olika sätt).
Citera
2009-11-05, 16:19
  #4
Medlem
CSwings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av yggdrazil
Precis. Det du har ritat är polära koordinater, där funktionsvärdet av en vinkel är radien. Kan bli jättesnygga saker. Testa både radianer och grader och olika upplösning. Går att hitta i mode menyn om den funkar som min.

Edit: Jo, och det blir snyggast med sinusar, cosinusar och liknande (samt kombinationer på olika sätt).


Okej. Du skulle inte kunna ge mig exakta instruktioner på hur man gör? en funktion samt vilket fönster jag ska använda. vill så gärna hitta tillbaka till den men har försökt men det går inte riktigt. hade varit jätteschysst. är inte så jättehaj på räknaren.

med vänlig hälsning
Citera
2009-11-05, 16:27
  #5
Medlem
yggdrazils avatar
Tja, om den funkar som min:

Tryck på mode så får du upp en meny. Här ska du välja "POL", polära koordinater. Sen går du in i fönstret där man skriver funktionerna. Testa r=sin(5Theta). Notera att y och x har bytt namn till r och theta, r är radien och theta är vinkeln.

Titta på den. Sen kan du gå in i "mode" igen och välja radians istället för degrees. Minns inte vilken som är roligast.

En viktig grej är fönsterstorleken. Gå in i window och se till att xmin=-1, xmax=1, ymin=-1, ymax=x eller något i den stilen. Testa också att ändra theta step eller vad den heter. Lägg den nära en multipel av pi när du har radianer som theta så kan man få snygga saker. Testa 5.5.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback