Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2009-11-10, 18:19
  #13
Medlem
Elysas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tukotih
Hmm, DXM låter fuckat nu i efterhand.
Kommer nog hålla mig borta men tack för en fin rusrapport!

Edit: Inlägg nmr 300 :OO

Ha bara mer respekt för det än vad jag hade. Jag ska testa igen om jag får chansen till det. Fast inte ta mer än 500mg, kanske 750mg!

edit: Och benso till ATn. Jag fick ingen direkt större AT än just det psykiska, och det var ett helvete. Fast tack vare dom xanoren jag fick så mådde jag faktiskt rätt bra ändå. Även om det var långt ifrån okej.
Citera
2009-11-10, 18:33
  #14
Medlem
Skezs avatar
Bra rapport, 4/5 av mig
Citera
2009-11-10, 19:34
  #15
Medlem
Elysas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skez
Bra rapport, 4/5 av mig

Hehe, tackar betygsätt gärna det, vill ha stjärnor även på rapporten
Citera
2009-11-10, 21:28
  #16
Medlem
Bullsquids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elysa
Ha bara mer respekt för det än vad jag hade. Jag ska testa igen om jag får chansen till det. Fast inte ta mer än 500mg, kanske 750mg!

edit: Och benso till ATn. Jag fick ingen direkt större AT än just det psykiska, och det var ett helvete. Fast tack vare dom xanoren jag fick så mådde jag faktiskt rätt bra ändå. Även om det var långt ifrån okej.

Själv får man ju alltid hemsk AT varje gång efter dxm
Detta är några av de saker jag brukade uppleva under mina riktigt jobbiga AT's när jag missbrukade dxm innan, bieffekterna blev värre för varje gång.
Här är en lista med symptom:

illamående
dubbelseende
omöjligt att kunna pissa
skakighet i kroppen
krypande; stickande och ibland kliande i kroppen; framförallt ansiktet
ingen aptit samt äcklig smak i munnen en hel dag minst
omöjligt att kunna sova
dålig i magen 2-3 dar efteråt
känner mej osocial ibland
svårt att finna ord, sluddrigt tal
extrem uttorkning men även svårt att få i sig vätska
deppresion
yrsel, svårt att gå normalt
dåligt minne och logiskt tänkande
kroppen känns allmänt förstörd och uttömd på energi
huden blir blek och livlös och får stora ringar under ögonen, ser sliten som fan ut



Inte speciellt kul att få AT på dxm när jag ofta brukar uppleva allt av detta samtidigt
__________________
Senast redigerad av Bullsquid 2009-11-10 kl. 22:27.
Citera
2009-11-18, 15:42
  #17
Medlem
Sleazebags avatar
Herregud, Bullsquid, det var ingen dålig lista det där.
Själv lärde jag mig att uppskatta alla eftereffekter av stora doser DXM när jag konsumerade det som mest, som en svag variant av ruset som fortsatte ett antal timmar efter konsumtion. Tyckte också att så länge man kände av det någorlunda så gick det att boosta upp sig till ganska ordentliga nivåer av onykterhet med lite cannabis, det såg jag som en rejäl bonus.
Ifall man ofta drabbas av "robo-itch" så går det att äta någon receptfri anti-histamin före konsumtion.

Angående interaktioner med andra substanser så tycker jag att det som verkar mest spännande att kombinera med är 2cb alternativt någon annan medlem i den familjen. Vissa hävdar att de får bättre memory recall från tiden i hålet på den blandningen samt en betydligt mer färgglad upplevelse, något som inte låter helt dumt. De verkar potentiera varandra så det rekommenderade är väl att inte börja med mer än hälften av vad man brukar ta utav båda var för sig.
Finns lite på bluelight om detta om jag kommer ihåg rätt, intressant låter det i alla fall, särskilt biten om förbättrade minnesbilder, tycker det kan vara rätt svårt att hålla kvar och komma ihåg all magi man får uppleva på den fjärde platån.
Därför tycker jag att det lätt känns som bara ett enda stort svart hål när man kombinerar med lustgas. Omöjligt att sätta fingret på och minnas exakt vad som händer när man fått i sig ordentligt med gas.
När jag kombinerar de två blir det mest en förnimmelse av att ha upplevt något stort men inga klara minnesbilder av vad det var, undantaget om jag plockar fram gasen först när jag börjat komma ner från DXM, då fungerar det helt fantastiskt bra att blanda.

Den fina balansgången man tvingas gå för att optimera sin onykterhet alltså, det är då inte lätt alla gånger.
Citera
2012-07-11, 11:57
  #18
Medlem
NARAYANAs avatar
DXM är en jävla skitdrog!

Edit: Ursäkta att det blir som en liten tripprapport här.

Jag har ätit den två gånger. Första gången smällde jag i mig 150mg. Effekten var att jag kände mig helt weirdo bara, att ingenting speciellt hände.

Andra gången var kanske ett halvår senare, och nu ungefär ett år sedan. Jag hade fått 0.5g av en kompis som present. Jag var ensam hemma och åt 250mg utblandat i ett stort glas vatten. Det tog kanske en halvtimme innan jag kände att allt gick jättefort, och att jag kunde röra mig som en ninja. Alla rörelser var enormt snabba.

Sedan kändes det som att jag skulle explodera. Min andning var extremt häftig och ALLT VIBRERADE. Min kropp kändes som en tryckkokare som i vilket ögonblick som helst skulle detonera. Jag trodde att jag skulle dö på riktigt, men känslan var lite "okej, men då får jag väl dö då. Jag har noll koll nu, kan inte ens larma någon." Tankarna var helt fucked up och jag var nästan helt oförmögen att göra något alls, förutom att bara överleva från sekund till sekund. Det var så det kändes.

2.5h - 3h senare började effekterna avta och jag fick för mig att jag skulle äta resten av mitt DXM. Vid det här laget var det som att jag hade glömt bort vilken dos jag hade smällt i mig redan, och vad som hade hänt. Jag tog resten, för jag ville ha mer. Jag har ingen aning om hur mycket jag har kvar, men häller i allt. Det vill säga, ytterligare en fjärdedels gram i ett stort glas vatten.

Samma sak som jag redan beskrivit, igen, fast ännu mer.

Pissnödig, lyckas flytta mig från soffan jag varit i hela tiden, och HELT PLÖTSLIGT är jag i toaletten. Att ta sig från storarummet till toaletten tog lika kort tid som att blinka, kändes det som. När jag pissat klart ville jag in i mitt sovrum och bara lägga mig ner på sängen. Också det tog bara ett ögonblick, sedan låg jag på sängen.

Blundar, och ser att jag liksom svävar fram över extremt lågupplösta röda landskap, som om jag vore ett jetflygplan som drar fram över röda ängar och fält på låg höjd. Börjar känna att jag vill röka en cigg och samlar energi i säkert en hel timme innan jag orkar tända ciggen. Hallucinationerna kändes nu som ganska behagliga feberdrömmar.

Sedan somnar jag. Antar jag. Jag vet faktiskt inte.

Vaknar nästa dag och känner mig ganska okej.
Och lovar mig själv att aldrig, aldrig äta DXM igen.
Det jag blev mest rädd av från DXM-upplevelsen var att jag återdoserade utan att ha någon koll alls, och att jag ville göra det. Så gör jag i normala fall inte. Vanligtvis bestämmer jag mig innan hur mycket jag ska äta, och håller på det.

Det finns ingen anledning alls att äta DXM. Hellre då tryptaminer. Har fått avsmak för hela dissassociativa kategorin bara av DXM.
__________________
Senast redigerad av NARAYANA 2012-07-11 kl. 12:34.
Citera
2012-07-11, 18:06
  #19
Medlem
Moments avatar
Alltid tyckt att bullsquid låter som en sjyst snubbe . Dxm är världens bästa drog brukade ta otroligt mycket (zigma) hos min granne och sitta och kolla på the animatrix goda tider. PS hur kändes det dagene efter? Tycker afterglowet är lika skönt som huvuddagen för då känner jag 0 ångest.
__________________
Senast redigerad av Moment 2012-07-11 kl. 18:12.
Citera
2012-07-11, 20:39
  #20
Medlem
Bullsquids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moment
Alltid tyckt att bullsquid låter som en sjyst snubbe . Dxm är världens bästa drog brukade ta otroligt mycket (zigma) hos min granne och sitta och kolla på the animatrix goda tider. PS hur kändes det dagene efter? Tycker afterglowet är lika skönt som huvuddagen för då känner jag 0 ångest.

Jao jag e faktiskt en shysst snubbe
Tyvärr har min kompis elysa gått bort av en överdos rest in peace

Hade du verkligen platå sigma trippar? hört att de ska va sjukt ovanliga och intensiva...skulle du kunna
beskriva en sådan i typ ett pm?
__________________
Senast redigerad av Bullsquid 2012-07-11 kl. 20:44.
Citera
2012-07-12, 02:57
  #21
Medlem
InterruptVectors avatar
Tack för en riktigt trevlig tripprapport

Du behöver alltid ha i åtanke att inte ha någon mobil igång när du trippar och när du minst kan ta konsekvensen från vad ett samtal kan innebära från nära & kära.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback