Här började jag:
Började för ca 6-7 år sedan, som många andra hade jag tidigare haft ett sparande (föräldrar osv) - så jag antar att jag har haft tur!
Även om det inte var mycket dom sparat ihop så var det ändå tillräckligt för att jag skulle komma till avslut.
Efter ett tag insåg jag att riskspridning motsv avkastning ger en relativt liten lön för mödan när man sitter på ett litet kapital - har man ett större kapital är det givetvis viktigt att portföljen är välbalanserad med god riskspridning
Jag började dvs handla med runt 95% av mina likvida medel för en avkastning runt 0,5%-2% skulle täcka courtage, även om jag hade en depå med mini courtage på 9kr så var inte en avkastning i de sammanhangen speciellt sexig!
För mig fungerade det, men det är riskfyllt! Samt det var under happy days,
Online casino aktier var det som gällde, Unibet och Cherry B (båda inköpta tidigt), handlande nästan uteslutande med dessa två - dagligen
Samt:
Gustavia Balkan (fond) <--ni som var med under balkan rushen vet vilken goding denna var
East Capital Balkan (fond) var också trevlig
Resultat:
Efter nått år slutade jag att handla och skaffade ett heltids jobb, jag fortsatte dock med lite fond handel men la mig för några år sedan likvid innan det blev oroligt på marknaden, jag hade helt enkelt inte tillräckligt med tid att hålla mig fullt uppdaterad. Vilket visade sig vara ett korrekt beslut eftersom jag på så sätt undvek den finansiella dip vi haft de senaste åren.
Handel med aktier har inte gjort mig rik, dock har jag kunnat använda mig av avkastningen för att skaffa saker som jag annars inte skulle kunna köpa, bl.a lägenhet, (onödigt) dyra design möbler och inredning och elektronik m.m.
Detta har jag lärt mig:
Det viktigaste har varit att skaffa kunskaper och bättre förståelse för hur denna sjuka marknad är uppbyggd, vilket även alltid kommer att vara min strävan!
Några läxor jag lärt mig (som nu blivit personliga åsikter):
1. Handla aldrig med pengar du inte har råd att förlora, dvs har du 4' som du ska använda till månadens hyra är det inte speciellt smart att tanka A-com och hoppas på dubbling "Fulltankad, nu kööööör vi!!"
2. Tro inte att du är en börshaj - bara för att du simmar med dem, det krävs mycket kunskap och erfarenhet för att bli en framgångsrik spekulant - en läxa jag ständigt blir påmind om, ofta man stöter på folk som "handlar med aktier" som inte ens vet vad ett pe tal är.
Notera: alla måste börja någonstans, men genom att vara medveten om detta har man intagit en sund inställning och minimerat felsteg
3. Det kommer alltid fler tåg, att pricka en raket är svårt (speciellt på de mindre listorna, OM du inte sitter på insider info).
Risken är då väldigt stor att du kommer in precis innan vinsthemtagning eller att du prickar en top.
Varje gång jag är påväg att sugas med i en mass psykos-haussning brukar jag försöker tänka på något annat, detta är en läxa jag lärt mig genom många dåliga affärer!
Tumregel #1: när blaskor som DI och (gud förbjude) aftonhoran börjar skriva om diverse aktier och "det är inte försent att hoppa på tåget" då är det ett tecken på att det förmodligen är för sent!
Tumregel #2: om grannen "bygg"-Lasse (som aldrig handlar med aktier) berättar att han tankat "nån as naaajs it-aktie" via hans bank och avslutar med att "aaafan du borde också tjacka denna, dubbling garanterat, nu går tåget!" då är det ett tecken på att du ska hålla dig så långt borta från denna, alternativt blanka!
Här är jag idag:
aktier 40% (kort-mellan), fonder 20% (mellan-lång), fysisk inflationsförsäkring 40% (bankfack)