Citat:
Ursprungligen postat av kvartisex
@ rostbiffsglade-rolf
Lillfingret bör användas ofta och flitigt. Visst, som nybörjare kan det tyckas vara svårt och ibland jobbigt. Men för att bli duktigt krävs att man kan plocka med alla fingrar. Nyttjar man inte alla fingrar blir fingerspelet lätt hackigt och klumpigt. När möjligheten ges, använd alla fingrar! Samma sak med vänsterhanden, använd alla fingrar där med. Låter du bli att använda lillfingret kommer du att märka sen när du avancerar och blir bättre att du saknar styrka i ett av dina fingrar. Då blir det svårt att riva av "powermetal-solon".

Visst, vänsterhanden för all del. Där har du mitt fullständiga medhåll. Fattar inte att en snubbe som Clapton inte brytt sig om det (han har iof. sig ett väldigt långt ringfinger).
Men jag vet ingen gitarrist som använder lillfingret på högerhanden. Förutom att sprätta med i flamenco och möjligen i country då både plektrum och fingrar ibland används samtidigt. Nu har jag visserligen ingen koll på shreddarna då jag i stort sett skiter fullständigt i dem.