Hur skulle man kunna spela in drömmar, eller ta bilder från drömmar som man har? Är det omöjligt? Jag brukar ofta ta bilder av fina saker från mina drömmar, men sen vaknar jag och inser att det är bara en dröm, så jag kan inte överföra bilderna till den här världen. Kunde man inte uppfinna nån teknologi som kunde göra det möjligt? Det enda sättet jag vet hittils är att skriva dom eller rita dom, men man glömmer så mycket så det fungerar inte så bra.
Blev lite besviken på Reuters videoinslag. Dom hade ju bara gjort experiment på att avkoda bilder som personer såg, inte drömmar. Tror detta ligger långt borta än.
Men tanken är vansinnigt spännande. Inte bara att kunna spela in drömmar. Tänk om människor kunde kommunicera direkt via hjärnan utan att behöva prata eller skriva. Komplexa Ideer kunde utbytas sekundsnabbt. Tanken svindlar om man byggde upp ett nätverk med 1000tals hjärnor. När detta blir genomförbart kommer nog samhället att förändras av kosmiska proportioner. En mycket större steg än både internet och skrivkonsten tillsammans.
En annan grej som vore häftigt skulle vara om man kunde spela in filmer i "drömformat", dvs man kunde spela upp en film direkt till hjärnan och på så vis uppleva filmen på samma vis som man upplever en vanlig dröm.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!