Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-05-04, 07:40
  #2077
Avstängd
link71s avatar
Brukar hacka en del lök , sen tomatpure som jag steker tillsammans med löken , den i med köttfärs, salt peppar , chili pulver, vitlöks pulver eller klyfta, paprika krydda, lagerblad sen brukar jag köra grädde oftast , ibland krossade tomater, sen häller jag i lite soja , Kikkoman är god.
Sen krydda lite mer om man vill !
Citera
2023-05-04, 07:50
  #2078
Medlem
lyckebobys avatar
..en klick senap gör skillnad, trodde det inte det tills jag provade, men inte för mycket!
Citera
2023-05-04, 08:34
  #2079
Medlem
Sladdarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psykoshippien
Har förvisso inte vegeta eller vegemite hemma, men resten. Ska jag återkomma med en rapport?

Ja gärna :-D om du avser att använda alla smakförstärkare hehe

Nåt jag ofta återkommer till
är att det ska ofta ingår morot, rotselleri, gullök, vitlöksgranulat, och ganska många lagerblad, vin eller vinäger och inte för mycket alls men lagomt med krossade tomater med brukar mixa dom så det blir mindre bitar men inte passerade å tomatpure och svamp

Jag gillar egentligen mindre såsiga köttfärsåser har jag kommit på genom åren där spagettin liksom suger åt sig mer köttsmak, angenäm tomatarom och kryddor än att bada i köttsås

mest basilika, mindre oregano, ännu mindre timjan och minst rosmarin om an ska ha allt tillsammans alltså och en riktigt bra köttbuljong. Soja går bort

Mjölk el grädde behövs inte alls för då har man pajjat sin färs men en fin dos smör
Citera
2023-05-04, 16:16
  #2080
Medlem
500 gram ekologisk nötfärs

krydda med salt, svartpeppar, vitpeppar, vitlökspulver, paprikapulver, bryn färsen ihop med detta.

Sedan på med vatten och sedan 2-3 matskedar lökpulver, sen en kartong med krossad tomat/vitlök, och sedan ketchup och lite soja för finare färg.

Sen låter jag detta småkoka på låg värme 30 minuter cirka, kan väl tillsätta en skvätt mjölk i eller smaka av och krydda lite mer om det behövs.

Gjort såhär hela mitt liv och tycker det är svajjngott!
__________________
Senast redigerad av Blacksabbath87 2023-05-04 kl. 16:20.
Citera
2023-05-04, 16:23
  #2081
Medlem
EastClintfoods avatar
1 kg köttfärs/fläskfärs
Kryddpeppar
Salt
Mjöl
Smör
Vatten/mjölk/grädde
Tomatpuré
Potatis eller spagetti

Barnsligt gott!
Citera
2023-05-06, 03:53
  #2082
Medlem
Saltkatts avatar
Eftersom den här tråden redan finns tar jag frågan här: jag har ofta en liten försiktig skvätt worchestershiresås i bolognesen, men häromveckan lusläste jag för första gången etiketten på flaskan, där det står: "Tillsätt ca 2 matskedar/portion för din bästa Spaghetti Bolognese"(!). Inte bara två matskedar (vilket låter väldigt mycket redan till ett fullt familjekok i min värld) utan två matskedar per portion! Jag antar att det här är något som är överfört rakt av från den brittiska flaskans etikett, och där är de väl coola med att allt i hela världen smakar HP-sås och vinägerchips, men ... hur fan blir resultatet? Är det någon som i god tro har dristat sig att följa de instruktionerna, eller råkat ut för en sådan brittisk bolognese? Hur blir resultatet, i så fall?
Citera
2023-05-06, 11:25
  #2083
Medlem
Sladdarens avatar
Sheperds Pie Köttfärssås

typ

lök
vitlök
morötter
alt ärtor i
vin
tomatpure
timjan
rosmarin
worchestersås
ev nåt lagerblad
paprikapulver
cayenne
lite sting
mjöl
kyckling eller kalvfond - vatten
riven ost

ja salt å peppar

ev nån krämig variant med grädde el färsost eller cremefraishe oo man vill göra den gräddig

Så enkelt var det at göra Shepards Pie köttfärsen till köttfärsås till pasta hehe
Citera
2023-06-09, 23:04
  #2084
Medlem
psykoshippiens avatar
Testat köttfärsås blanco nu, gifte sig absolut inte bra med allt fett. Fii fan.

Sheppards pie var bra länge sedan...
Citera
2023-08-21, 23:57
  #2085
Medlem
Mimurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Benyamean
Vad är det jag läser? Folk föreslår grädde och morötter! Så jävla äckligt, svenskar är fan helt värdelösa på att göra köttfärssås...
Vilket folk menar du inte är ”helt värdelösa” på att göra köttfärrsås? Upplysningsvis har i alla fall norditalienarna både morötter och gräddmjölk i sin köttfärssås.
Citera
2023-08-22, 00:02
  #2086
Medlem
Mimurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saltkatt
Eftersom den här tråden redan finns tar jag frågan här: jag har ofta en liten försiktig skvätt worchestershiresås i bolognesen, men häromveckan lusläste jag för första gången etiketten på flaskan, där det står: "Tillsätt ca 2 matskedar/portion för din bästa Spaghetti Bolognese"(!). Inte bara två matskedar (vilket låter väldigt mycket redan till ett fullt familjekok i min värld) utan två matskedar per portion! Jag antar att det här är något som är överfört rakt av från den brittiska flaskans etikett, och där är de väl coola med att allt i hela världen smakar HP-sås och vinägerchips, men ... hur fan blir resultatet? Är det någon som i god tro har dristat sig att följa de instruktionerna, eller råkat ut för en sådan brittisk bolognese? Hur blir resultatet, i så fall?
Två msk per portion låter på tok för mycket för mig, men för en britt uppväxt med olika sorters ”brown sauce” och blivit tillvanda/avtrubbade är det kanske normalt.
Citera
2023-08-22, 00:55
  #2087
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mimur
Två msk per portion låter på tok för mycket för mig, men för en britt uppväxt med olika sorters ”brown sauce” och blivit tillvanda/avtrubbade är det kanske normalt.
Den smakar inte så mycket faktiskt, så 2msk är inte speciellt mycket.
DU ska se hur Amerikanerna öser på med denna i vissa rätter/marinader, vi pratar om mycket stora mängder nu.

Själv tar jag kanske inte så mycket, dock använder jag den inte heller i köttfärssås.
Citera
2023-08-22, 15:58
  #2088
Medlem
Finns ju väldigt många olika typer av köttfärssåser från hela världen. Här är en liten, men knappast komplett lista för er som vill testa något nytt:


1. Bolognese (Italien, Europa): Även känd som “Ragù alla Bolognese.” En rik och mustig sås med nötkött och grönsaker, som traditionellt kokas långsamt.

2. Chili con carne (USA, Nordamerika): En kryddig gryta med nötkött, chili och ofta bönor.

3. Keema curry (Indien, Asien): “Keema” betyder malen kött på urdu och hindi. Den här kryddiga såsen görs ofta med lamm- eller kycklingfärs.

4. Moussaka (Grekland, Europa): En lager-på-lager-rätt med aubergine, köttfärssås och bechamelsås.

5. Pastitsio (Grekland, Europa): Liknar moussaka men har pasta istället för aubergine.

6. Taco-fyllning (Mexiko, Nordamerika): “Carne picada” används som fyllning i tacos och består av nötkött, lök, vitlök, chili och kryddor.

7. Lecsó (Ungern, Europa): En ungersk rätt som kombinerar köttfärs med paprika och tomater.

8. Köttfärssås med lingonsylt (Sverige, Europa): “Köttfärssås” är en klassisk svensk rätt som serveras med pasta och lingonsylt.

9. Bobotie (Sydafrika, Afrika): En kryddig lammfärssås med torkad frukt och nötter, toppad med ett lager äggstanning.

10. Picadillo (Kuba, Sydamerika): En köttfärssås med nötkött, tomater, oliver och russin, ofta kryddad med spiskummin och oregano.

11. Sancocho (Dominikanska republiken, Nordamerika): En fyllig och mustig gryta med nötkött, grönsaker och rotfrukter, kryddad med koriander och vitlök.

12. Rendang (Indonesien, Asien): En långsamt tillagad köttfärssås med kokosmjölk och en blandning av kryddor som ingefära, gurkmeja och citrongräs.

Dessa köttfärssåser representerar en mångfald av smaker och kulturer från hela världen. Varje sås är unik i sin smakprofil och tillagning.

Så Italien har knappast någon ensamrätt på ”köttfärssås”, men ska du laga något du tänker servera som just en bolognese tycker jag gott och väl du hålla dig till tradition.

Har ni testat någon annan av dessa?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback