Citat:
Ursprungligen postat av
1.1
Eftersom maten vi äter idag är näringsfattig så är det bättre för hälsan att äta kosttillskott. Ju mer kosttillskott desto bättre är det. Glutation är den starkaste antioxidanten av dom alla. Därför borde det vara ganska viktigt för människan att få i sig glutation.
Oj ... helvete vad skevt ditt synsätt är...
Du definierar all mat som en enhet och dessutom näringsfattig. Du menar nog vitaminfattig, och ja, du kanske har en poäng om man käkar snabbmakaroner och falukorv till alla mål om dagen, varje dag.
Ju mindre kosttillskott desto bättre är det, skulle jag vilja säga av ren erfarenhet. En dos EAA och lite kreatin i all ära, men sedan är mat tusen gånger bättre än kosttillskott. Värt att nämna att det finns en hel del ämnen i mat som inte är kartlagda, som definitivt fyller någon funktion, som inte finns med i kosttillskott.