Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-10-13, 19:02
  #1
Medlem
hawkeye2008s avatar
Citat:
We also have strange objects in the skies. That's for sure, I have some very reliable sources from the United States that have confirmed for us that based on a very realiable source, we are facing some UFO's that are of extraterrestrial origin and that's for sure. Our universe is shared by others who also fly and use crafts to travel to and from any part of the universe. That is for sure.


http://www.youtube.com/watch?v=Zp4-V...layer_embedded

Vad tror ni? Kan UFO-fenomenet vara något mer än svampgas, venus och ballonger eller är detta ännu ett gäng knäppgökar som sållar sig till de hundratals andra personer från militären, underrättelsetjänster och regeringar världen över som påstår att vi har besök från utomjordingar?
Citera
2009-10-13, 19:48
  #2
Medlem
Guitarsmokes avatar
Ja, antingen kommer en klargörning om huruvida statliga instutioner är bekanta med utomjordiskt liv eller så kommer dom (oss?) som tror på våra interplanetära kollegor hela tiden påstå sig komma närmare och närmare sanningen. Kanske ser vi just nu kulmen på UFO-intresset. Ytterst verklighetstrogna animationer av små saker som flyger runt på himlen börjar sakta men säkert göra att trovärdigheten på videomaterial sjunker, vilket gör att nästa steg antingen kräver ett erkännande från en mycket säker källa (typ Barack Obama) eller att vi tröttnar på ickemänsklig saker. Från gudar och troll till UFOs och spöken.

Jag tror att NÅGOT kommer avslöjas inom ett par års tid. Det känns som att något riktigt stort är på gång. Som om det har börjat bubbla inom en på senare tid.
Citera
2009-10-13, 22:03
  #3
Medlem
Där ser man. Tycker det händer mer och mer på ufo-fronten hela tiden. Det gillar vi!
Citera
2009-10-13, 22:16
  #4
Medlem
MaxDLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hawkeye2008
http://www.youtube.com/watch?v=Zp4-VSdj36A&feature=player_embedded

Vad tror ni? Kan UFO-fenomenet vara något mer än svampgas, venus och ballonger eller är detta ännu ett gäng knäppgökar som sållar sig till de hundratals andra personer från militären, underrättelsetjänster och regeringar världen över som påstår att vi har besök från utomjordingar?

Vet man inte vad det är så är det antingen svampgas från venus, väderballonger, flares eller vanliga flygplan!
Citera
2009-10-13, 22:34
  #5
Medlem
cephs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MaxDL
Vet man inte vad det är så är det antingen svampgas från venus, väderballonger, flares eller vanliga flygplan!

Eller fel i utrustningen, hittils oförklarade/obekräftade meteorologiska, seismologiska, biologiska fenomen och blah blah blah. Det kan vara för allmänheten okända jordiska farkoster och blah blah blah. Det är bara korkat att ni driver med skeptikerna på det där sättet eftersom de uppenbarligen har ett öppnare sinne än vad ni har. Det finns så fruktansvärt mycket vi inte vet om vår närhet ännu, ta bekräftade men hittills oförklarade fenomen som kulblixtar och jordbävningsljus t.ex. Vad säger att det inte finns tusentals andra fenomen som kan orsakas av okända samspel här på jorden?

Det absolut sista man bör göra är att blicka ut mot universum, det gör man när man totalt kan utesluta rubbet, vilket vi är långt ifrån idag.
Citera
2009-10-13, 23:46
  #6
Medlem
MaxDLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ceph
Det absolut sista man bör göra är att blicka ut mot universum, det gör man när man totalt kan utesluta rubbet, vilket vi är långt ifrån idag.
Nu vet vi bättre. Tiden vi lever i säger att det är nu vi bör vända vår blick från jorden...ut i universum... och bortom! För vem vet vad som kan finnas där ute i det oändliga okända..!
Citera
2009-10-13, 23:59
  #7
Medlem
HRTs avatar
jag vet

att endast Ryssland och jag tror det är Österike? Möjligen ngt land i närheten som officiellt har erkänt att man jagat Ufo med jaktplan och inte kunnat fastställa vad det är..
Men de har varit ganska öppna och få har visat material som dessa två
(var dokumentär på någon av dokumentärkanalerna) för ngt år sen som belyste frågor och man fick se bilder från själva jakten där ett Ryskt Migplan följde ett cylinderformat föremål till planet nåde max...du accelererade cylinder föremålet och försvann kanske fler som såg det?

Rätt intressant oavsett vad det är
Citera
2009-10-14, 00:04
  #8
Avstängd
RockUllas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av [MystERiouZ]
Där ser man. Tycker det händer mer och mer på ufo-fronten hela tiden. Det gillar vi!
Världen blir mindre och människor förökar sig.
Citera
2009-10-14, 00:36
  #9
Medlem
Detta är rätt tung info om det nu stämmer. Jag kan själv inte språket så kan ju va nån som översatt det fel. Möjligtvis kanske det finns nån här inne som kan bekräfta? Jag känner dock vänner från El salvador. Kan be dom imorgon se över klippet om så önskas. Vore trevligt med exakt länk till källan för orginalklippet med. Sägs ju vara del av deras UFO arkiv och då ska det väl finnas tillgängligt online.

Är det sant så är ju deras bekräftelse något man absolut ska ta på största möjliga allvar. Det handlar inte längre om hillybilly Bob som säger sig ha sett UFO.
__________________
Senast redigerad av Dajon 2009-10-14 kl. 00:43.
Citera
2009-10-14, 18:50
  #10
Medlem
Guitarsmokes avatar
Jag har försökt leta runt en stund, men jag hittar ingenting om det förutom videon som alla redan har sett. Vad sa dina polare från El Salvador?

Delar av videon är från det kända klippet med Belgisk militär från decienneskiftet 89-90. http://en.wikipedia.org/wiki/Belgian_UFO_wave
__________________
Senast redigerad av Guitarsmoke 2009-10-14 kl. 19:01.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback