Citat:
Ursprungligen postat av AmandaPanda
Det gör jag än så länge och det funkar perfekt. Men det är irriterande att nästan alla andra rasslar runt med dubb, river upp tjära från asfalten som klistrar sig fast som en svart smet på min bil om det är blött på vägarna.
Intressant, du anser alltså att ett eventuellt störande ljud uppväger de säkerhetsfördelar som finns?
Svart smet pga dubbdäcken, det här måste vara första gången jag hör det påståendet, självklart utan någon som helst referens.
"Tjäran" som du så fint kallar det används ju inte i bindemedel (och har ej heller gjort det sedan 70-talet pga höga PAH-halter.)
Problemet blir ju ännu större när man saltar vägarna för att personer med friktionsdäck ska kunna ta sig fram. Istället för riktig vinterväg får vi en saltsörja som ger problem inte bara på bilen utan främst i närmiljön, höga halter av salt i grundvattnet är helt klart bättre än ett rasslande ljud.