Citat:
Ursprungligen postat av Nitroblaze
Framtiden blir mera digital, med tanke på Midicontrollers och dylikt. Jag har kört med två vinylspelare och Serato ett bra tag och insett att jag vill ta djandet ett steg vidare,dock vill jag köra en kombination på Vinyl och digitalt. Vem som helst kan lära sig att beatmatcha med två skvispelare och en två kanalsmixer. Vem som helst kan spela med Virtual dj och använda automix funktion och få det låta bra. Jag är enig att det ser visuellt bättre ut att använda två vinylspelare eftersom man då gärna ser vad som händer och hur det mixas. Men efter vad jag själv har känt att jag vill göra mera än bara att mixa musiken men controllera nya sett på att spela musik vid att göra en live mix tillexempel som kanske ingen har hört än. Som att man gör en live Remix på plats. jag väntar på denna controller:
http://www.youtube.com/watch?v=Sj3kF6dt4uo 
Behärskar man den cotrollern som personen i videon ska man fan ha credd. Det där såg inte enkelt ut. Men det är ju inte heller en typisk midicontroller med emdast crossfader, eq-reglage, jogwheels m.m.
Jag håller inte med dig om att vem som helst kan lära sig beatmatcha med två skivspelare. Det kräver mycket god taktkänsla och tar hyfsat lång tid att lära sig bemästra fullt ut, oavsett hur talangfull man är.
Men om nu midicontrollers är så mycket bättre än "riktig" utrustning, varför använder då inte alla stora DJ's (med undantag för Deadmau5) sig av det? Säg inte att det är på gång, för det finns verkligen ingen sanning i det ännu.