Jag märkte att det inte hjälpte att glo i boken och försöka förstå för min del. Jag behövde helt enkelt tid. Efter ett tag så föll poleten ner och jag begrepp flervariabelanalysen
Jag tror det beror lite på vad man har för inställning till matematiken, jag läste till fysiker så för min del var det helt jävla irrelevant med bevis och annat skit, matematiken är ju bara ett verktyg för fysiken.
Men vi läste tillsammans med matematikerna och de är av en helt annan skola, de pluggar bevis, bevis och bevis in i döden. Sen frågar man om de räknat nåt och de svarar "Nä, de gör jag på tentan, jag kan ju bevisen".
Antingen gör du som matematikerna, försöker "fatta" bevisen så du inte behöver räkna eller så skiter du i bevisen och räknar igenom tidigare tentor.
Jag räknade igenom gamla tentor, funkade prima