Citat:
Ursprungligen postat av Hast1215
Nej. Du hakar upp dig på oväsentliga smådetaljer i det jag skriver, för att kunna hänga kvar vid din åsikt. Eftersom man inte visste vad man gjorde, eller snarare vad det man gjorde gjorde, så tycker jag nog att man lite raljerande kan kalla det för "karva på måfå". Man kunde ju lika gärna (hjärna?

) fått för sig att plocka bort tallkottkörteln baserat på någon annan felaktig teori och senare upptäckt att inget melatonin längre producerades. Jag har vagt för mig att en del av Josef Mengeles bisarra försök fört forskningen framåt (för argumentets skull spelar det ingen roll om det stämmer), men det gör knappast hans agerande till varken vetenskap eller värt ett nobelpris.
/hast
Jag börjar känna mig väldigt kluven nu och det beror på att nu börjar det dyka upp källor som säger annat än vad jag trodde. Jag hade fått uppfattningen att Moniz hade betydligt bättre koll på vad han gjorde än vad ni andra säger. För är det så att han faktiskt "karvade på måfå" håller jag helt klart med dig.
Anledningen till att jag inte är övertygad är att länkarna som GaussBonnet gav i första fallet hänvisar till en artikel som egentligen inte säger något om lobotmin mer än att det utfördes i sverige. Och anledningen till att jag inte gillar pdf-en är att rådet som skrivit den har fått pengar från scientologerna (detta står i SvD faktaurtan till höger). Därför anser den jag inte vara helt trovärdig
Men jag har fått mig en tankeställare ändå, för som sagt, slump ska man inte ha nobelpris för och jag hade för mig att han faktiskt hade betydligt bättre koll på vad han gjorde och dessutom använde dom resultat han ändå fick fram till att dra några slutsatser.