Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2012-04-28, 16:37
  #229
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wsb
"Oj, jag tänkte inte på att du var missbrukare, då kan du ju inte få preparat som fungerar utan får nöja dig med placebotabletter utan effekt."

Känner igen resonemanget. Har man en gång blivit stämplad som missbrukare av sjukvården så är det ett rent helvete att få tag i mediciner som fungerar.

Själv fick jag byta läkare flera gånger och ringa och härja dagligen i flera månader innan jag fick något vettigt utskrivet. Och jag är inte ens missbrukare. Anledningen till deras motvilja var att jag hade fyllt i en sån där "Audit" eller vad det kallas, över ens alkohol-vanor. Tydligen klassas 4 starköl i veckan som ett missbruk i sjukvårdens värld
Citera
2012-05-22, 17:07
  #230
Medlem
wsbs avatar
Tack för all fin kritik!

Citat:
Ursprungligen postat av Exu
Känner igen resonemanget. Har man en gång blivit stämplad som missbrukare av sjukvården så är det ett rent helvete att få tag i mediciner som fungerar.

Själv fick jag byta läkare flera gånger och ringa och härja dagligen i flera månader innan jag fick något vettigt utskrivet. Och jag är inte ens missbrukare. Anledningen till deras motvilja var att jag hade fyllt i en sån där "Audit" eller vad det kallas, över ens alkohol-vanor. Tydligen klassas 4 starköl i veckan som ett missbruk i sjukvårdens värld

4 starköl i veckan... Det är ju inte ens nog för en kväll...
Citera
2012-07-31, 21:08
  #231
Medlem
skaruhaenglasss avatar
Skrikande aspergerssjuka?

Asperger är ingen sjukdom man på något sätt blir "tokig" av.

Läs på:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Aspergers_syndrom
Citera
2012-08-02, 13:31
  #232
Medlem
Agzzzos avatar
Lätt 5/5.

Denna text fick mig att reflektera över mitt egna liv och saker som hänt och ännu pågår som stör mig psykiskt. Tror det är nyttigt med att utforska sitt psyke emellanåt, men inte för ofta och för extremt. 1 steg i taget.

Tack för din rapport.
Citera
2012-08-02, 20:46
  #233
Medlem
sjukt bra rapport! har den ändrat på dig någonting? vad var det för lappar?


4/5 linor
Citera
2012-09-22, 23:20
  #234
Medlem
icass avatar
Sjukt intressant läsande!

Skön tripp o kul o se hur de vänt till de bättre för dig, avsluta studierna du håller på med o flytta tillbaka till sthlm som du sa då de verkar kännas rätt för dig enligt va du skrev!
Citera
2012-10-21, 03:22
  #235
Medlem
sossesuspensoars avatar
Väldigt välskriven rapport må jag säga. Definitivt den bästa LSD-tripprapporten på flashback. Nu till det väsentliga: hur går det med skrivandet? Kommer något alster släppas inom snar framtid tillgänglig för den breda publiken? Hur mår du idag?
Citera
2012-12-14, 19:28
  #236
Medlem
Mycket bra rapport! En av de bästa jag läst 5/5.
Citera
2012-12-15, 05:51
  #237
Medlem
Ladidas avatar
En av de bästa jag läst...någonsin! Underbart skrivet, det var som att jag satt där på golvet och la huvudet på sned bredvid dig och kunde följa med i alla resonemang du skrev. Underbart!!!
Känner igen mig i din text och känns som om vi hade träffats i verkligheten utanför Flashback hade vi kunnat vara väldigt goda vänner.
Lycka till med vad än du företar dig!
Citera
2013-03-23, 13:16
  #238
Medlem
QwE.rtYs avatar
Stort cred till dig TS!

En tripprapport som inte daltar runt om hur folks hallicar såg ut, utan en rapport som gick på djupet. Jag har själv aldrig testat några psykadeler men är fruktansvärt intresserad av effekterna drogen har på världbilden och och psyket.

Självfallet är jag intresserad av att testa psykadeler, men detta enbart för att göra en inre resa och för personlig utveckling. Och för detta behöver jag lite förstudier och guidning för att kunna "göra rätt".

Tänkte på ditt tillstånd du upplevde i slutet av trippen. I mitt huvud liknade det ett meditativt tillstånd, då jag nyligen har börja meditera. Fick för en vecka sedan mina första closed eye visuals, samt att jag kände ett fruktansvärt lugn.... hade velat testa detta trippad....

Super läsning! fem av fem toasters!
Citera
2013-03-23, 15:51
  #239
Medlem
Presentpappers avatar
Någon som vet något om wsb förresten? Med tanke på att han inte varit aktiv på forumet sedan juli förra året. Förhoppningsvis har han inte lämnat oss för evigt.

Rapporterna från wsb har alltid tillhört favoriterna!
Citera
2013-03-23, 18:16
  #240
Medlem
Richard-Feynmans avatar
Bra rapport!
LSD kan ibland vara väldigt psykoanalytiskt.
Citat:
Ursprungligen postat av Presentpapper
Rapporterna från wsb har alltid tillhört favoriterna!
Han har helt klart talang för att beskriva förändrade sinnestillstånd. Skulle gärna vilja se att han recenserar olika droger.
__________________
Senast redigerad av Richard-Feynman 2013-03-23 kl. 18:38.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback