Citat:
Ursprungligen postat av
Barbe
I så fall var eller är det ett utombibliskt påfund som leder till att kristna blir avgudadyrkare som dyrkar en människa som gud.
Nej det framgår inte direkt av bibeln utan är som redan skrivits ett påfund i efterhand.
Det etablerade konceptet är den heliga treenigheten som innebär att gud är treenig. Alltså både en och tre på samma gång – Fadern, Sonen och den heliga anden – på samma gång.
Se bla Matteusevangeliet 28:19 sägs ”Döp dem i Faderns, Sonens och Den helige Andens namn” och i Romarbrevet 15:15-16 sägs ”Gud har i sin nåd gett mig uppdraget att gå ut till hedningarna som Kristi Jesu tempelpräst … genom Den heliga Anden” mm.
Så Jesus är Gud när det passar, men ändå inte när det passar storyn bättre. Surrigt som fasen men det resulterar dock i rätt underhållande komedi när kristna försöker förklara någon som till och med en 8-åring kan greppa bara är rent nonsens.
Om bibeln säger att: "Fadern (F) är Gud, Sonen (S) är Gud och den Helige Anden (H) är Gud. Men samtidigt att Fadern inte är Sonen, Sonen inte den Helige Anden och att den Helige Anden är inte Fadern".
Enkel aritmetik ger då att ; Om F = G, S = G och H = G, följer att F = S = H, medan den andra delen av uttalandet föreslår att F¹ S¹ H (vilket betyder "inte lika") som alltså är det en direkt motsägelse till treenigheten och alltså omöjligt kan stämma.