Okey! Här kommer lite rolig läsning om Tre-enigheten! För det första, Ordet Treenighet nämns aldrig i Bibeln, du kan läsa igenom hela bibeln och aldrig finna ordet, MEN Konceptet finns där.
Jesu Gudomlighet!
Joh 1:1 I begynnelsen fanns Ordet, och Ordet fanns hos Gud, och Ordet var Gud. Det fanns i begynnelsen hos Gud. Allt blev till genom det och utan det blev ingenting till utav allt som finns till. I Ordet var liv och livet var människornas ljus." vers 14 "Ordet blev människa och levde här ibland oss."
Kolossai 1:15-17 "Han är den osynliga Gudens avbild, den förstfödde* i hela skapelsen*, ty i honom skapades allt i himlen och på jorden, synligt och osynligt, troner och herravälden, härskare och makter*: allt är skapat genom honom och till honom. Han finns före allting och allting hålls samman i honom"
Filipperbrevet 2:6-11 "Han ägde Guds gestalt men vakade inte över sin jämlikhet med Gud, utan avstog från allt och antog en tjänares gestalt då han blev som en av oss. När han till sitt yttre hade blivit människa, gjorde han sig ödmjuk och var lydig ända till döden, döden på ett kors. Därför har Gud upphöjt honom över allt annat och gett honom det namn* som står över alla andra namn, för att alla knän skall böjas inför Jesu namn i himlen, på jorden och under jorden, och alla tungor bekänna att Jesus Kristus är Herre, Gud Fadern till ära.
Kolosserbrevet 2:9 "Ty i honom har hela den gudomliga fullheten* förkroppsligats och tagit sin boning"
Nu kommer vi till det absolut starkaste beviset för Jesu gudomlighet!
Johannesevangeliet 12:37-42 "Trots att han hade gjort så många tecken inför dem, trodde de inte på honom. ty profeten Jesajas ord skulle uppfyllas: Herre, vem har trott på det vi fick höra, och för vem har Herrens arm uppenbarats? De kunde inte tro, ty Jesaja säger också: Han har förblindat deras ögon och förstockat deras hjärtan så att de inte kan se med sina ögon och förstå med sitt hjärtan och omvända sig och bli botade av mig. Detta sade Jesaja, därför att han såg hans härlighet*, och det var om honom han talade. Ändå kom också många i rådet* till tro på Jesus, men med tanke på fariseerna* ville de inte erkänna det, för att inte bli uteslutna ur synagogan"
Skulle vi fråga Johannes vem han påstog att Jesaja såg, så skulle han alltså svara Jesus. Men vad skulle Jesaja själv svara? Svaret kommer i Jesaja 6:1-3
Obs "Lägg märke till Härligheten"
"I det år då kung Ussia dog såg jag Herren sitta på en hög och upphöjd tron, och släpet på hans mantel uppfyllde templet. Serafer stog omkring honom. Var och en av dem hade sex vingar: med två täckte de sina ansikten, med två täckte de sina fötter, och med två flög de. Och den ene ropade till den andre och sade: Helig, Helig, Helig är Herren Sebaot, hela jorden är full av hans härlighet"
Så Jesaja sade att det var Herren Sebaots härlighet som han såg, och Johannes påstår att det var Jesus härlighet som Jesaja såg...hmmm? Vad blir då Jesus?
Joh 20:27-28 "Därefter sade han till Tomas: Räck hit ditt finger, här är mina händer: räck ut din hand och stick den i min sida. Tvivla inte, utan tro! Då svarade Tomas: Min Herre och min Gud. Jesus sade till honom: Du tror därför att du har sett mig. Saliga de som inte har sett men tror ändå"
I Matteus 28:19 säger Jesus "Åt mig har getts all makt i himlen och på jorden. Gå därför ut och gör alla folk till lärljungar: döp dem i Faderns och Sonens och Den heliga Andens namn"
Jesus sade: "Jag skall be Fadern och han skall ge er en annan hjälpare, som skall vara hos er föralltid: sanningens ande" Ordet hjälpare betyder på grekiska för "paraklêton" Samma ord inom den grekiska texten hänvisas på Jesus i 1 Joh 2:1 där det står såhär: "Mina barn*, detta skriver jag till er för att ni inte skall synda. Men om någon syndar, har vi en som för vår talan inför Fadern, Jesus Kristus som är rättfärdig"
Och Jesus är ju en person, alltså måste Den heliga Anden också vara en person, eftersom Jesus kallade honom för "En annan hjälpare"
Det intressanta med treenigheten är att den finns där i Bibeln. Konceptet finns absolut där. Den heliga Anden utgår ifrån Fadern, När vi får den heliga Anden i vår kropp så kommer han att vittna om Sonen och vara en medlare mellan oss och Sonen. Sonen är i sin tur medlare mellan oss och Fadern. Och när vi tror på Sonen så är vi ett med Sonen. Sonen är ett med Fadern, och när vi lär känna Sonen så lär vi känna Fadern, eftersom Fadern och Sonen är ett. Men för att kunna lära känna Sonen så måste vi ha Den heliga Anden i vår kropp, och allt detta är Faderns vilja!
Så utan Den heliga Anden så kan vi inte lära känna Sonen, och utan Sonen så kan vi inte lära känna Fadern. Och känner vi inte Fadern så kommer vi inte att få evigt liv, eftersom Det eviga livet är att känna Den ende Sanne Guden och Den som han har sänt, Jesus Kristus!