Citat:
Menar du med vanliga ackord? Kan du inte ens spela till exempel "Knocking on Heaven´s Door"? Förklara mer för fan så att de som hjälper dig får lite kött på benen. Vi kan inte gissa utan konkreta exempel. Om det är som jag gissar ska du börja med att först lära dig spela ackorden i normalt tempo utan några problem. Sedan är det bara att successivt addera sången. Det kan vara svårt i början men jämnar troligen ut sig med tiden.
Okej så här är det.
Har spelat gitarr lite till och från sen jag gick i typ 5an (är 24 nu) har dock haft uppehåll längre än vad jag spelat. Har spelat typ 1-2 månader per år kanske. Jag har inte förrän nyligen blivit intresserad av att även sjunga till låtarna (spelade förrut nästan enbart metallica låtar).
Hur som helst, Jag lärde mig nyligen "time of your life med greenday". Jag kan texten utantill och kan även spela låten.
MEN när jag försöker mig på att göra båda sakerna samtidigt (spela låten och sjunga) så försvinner helt plötsligt allt vad takt heter och det blir bara soppa av det hela. Sjukt irriterande.
Ska kolla länken.