Hej!
Jag har ett problem som jag inte lyckats lösa och det verkar finnas en del kunnigt folk här så jag chansar och slänger ut min fråga.
Jag har en MXL 770, kondensatormikrofon som jag förstått kräver 48v fantommatning för att fungera optimalt.
http://www.mxlmics.com/products/Stud...s/770/770.html
Därför har jag även ett E-MU 0404 USB ljudkort med möjlighet till fantommatning 48v. Mikrofonen är kopplad till ljudkortet med xlr-kabel (xlr -> xlr).
http://www.emu.com/products/product....&product=18388
Problemet är att jag inte får något ljud alls, lamporna på ljudkortet indikerar inte att den tar emot något ljud och när jag öppnar t.ex. Cubase och ställer in rätt ljudkort + rätt input i VST-Connections får jag endast ett mjukt "elektriskt" brus som blir högre om jag nuddar vid mikrofonen.
Trots ändlösa google-sessioner har jag inte hittat något som hjälpt ännu. Det kan nog delvis bero på att jag är nybörjare, därför ber jag också om ursäkt ifall jag använder helt fel terminologi när jag förklarar.
Jag hoppas att ni kan hjälpa mig!