Citat:
Ursprungligen postat av möbelklister
Du läser lite slarvigt tror jag.
Frågan kvarstår alltså.
Hur läser jag slarvigt? Kommer part 1 och part 2 inte överens om hur en person ska dömas överlämnar de ärendet till en tredje part, som dömer i frågan. Som jag redan skrivit: "Det är ju inte direkt kärnfysik; tillvägagångssättet för hur detta ska gå till, vilka organisationer som erkänns som tredje parter, hur jury ska utses, osv. lär finnas i avtal mellan dessa organisationer innan "problemet" ens uppkommer."
Du kanske inte förstår vad det betyder, men jag kan hjälpa dig på traven! Alltså, "org x" och "org y" har säkerligen redan innan detta "problem" uppstått kommit överens om hur de ska agera i fall som de inte kommer överens om, och avgjort vilka tredje parter man i så fall ska överlämna ärendena åt. Har man inte det - vilket är högst otroligt - så kommer man med all sannolikhet överens om detta när denna meningsskiljaktighet uppstår. Jag vet att du gärna vill komma till "DÅ BLIR DET KRIIIIG!!!!11!!1!", men det är ett högst osannolikt scenario. Säg t.ex. att person X som tillhör "org x" har stulit en bil från någon i "org y". "Org x" anser att bevisningen är för bristfällig för att X ska dömas, medan "org y" tycker att den är tillräcklig. Vi har nu tre möjliga scenarion:
1) KRIIIIG!!!!11!!1!
2) Överenskommelse mellan organisationerna
3) Överlämnande av ärendet till en tredje part
Det första alternativet, KRIIIIG!!!!11!!1!, är också det mest osannolika. Ett krig är dyrt, innebär en stor risk för organisationens anställda, ger negativ publicitet för den anfallande organisationen och kommer med all sannolikhet leda till att dess medlemmar lämnar den (av de anledningar jag redan förklarat för dig; dels för att de tvingas betala mer pengar utan att få ett bättre skydd, och dels för att människor i allmänhet rent moraliskt ställer sig tveksamma till krig).
Det andra alternativet är mer sannolikt, i de fall där det inte förekommer väldigt stora meningsskiljaktigheter om hur bevisen bör tolkas lär de två organisationerna helt enkelt komma överens.
Det tredje alternativet är vad som förmodligen uppstår när dessa däremot inte kan komma överens; man utser då en jury med båda organisationernas godkännande, eller överlämnar ärendet till en annan organisation som har båda organisationers godkännande - klarar man inte av detta är ett troligt utfall att människor lämnar organisationerna då de framstår som oseriösa, och då processen i så fall blir kostsam för medlemmarna.
Om du alltså med "inte kommer överens frivilligt" syftar till att de två organisationerna varken kan komma överens om en jury eller tredje part som kan döma i det fall där de inte kommer överens vill jag mena att detta är ett UFO-scenario som inte riktigt hör hemma i den verkliga världen. Givetvis kommer man att komma överens om antingen en jury eller en tredje part, även om man inte kommer överens i själva brottsmålet; sådana vägar kommer - återigen - troligtvis att finnas redan innan sådana situationer uppstår, då det - återigen - inte direkt är kärnfysik och alla - återigen - vet att sådana situationer kan uppstå och - återigen - därför vill ha sätt att lösa det på plats.
Det är ju däremot inte helt otroligt att det uppstår organisationer som skyddar brottslingar trots att bevisen mot dem är väldigt tunga, och vägrar samarbeta med en tredje part för att kunna lösa det; i detta fall rör det sig ju däremot om en högst oseriös organisation - där kan man utan problem gå in och tvinga brottslingen till rättegång hos en tredje part, eller framför en jury som godkänts av en tredje part. Dessa organisationer kommer därför inte att klara sig speciellt länge; när de fått rykte om sig att vara oseriösa och att skydda brottslingar, samtidigt som de inte är kapabla att göra det, kommer ingen att söka sig till dem. Det är helt enkelt inte värt pengarna, eller de sociala konsekvenser som kommer från att vara medlem i en sådan organisation (t.ex. att andra vägrar anställa dig och/eller samarbeta och göra affärer med dig, att du inte får vara med i andra typer av samarbeten för inbördes hjälp, kreditunioner, valutasamarbeten, osv - för vem vill anställa, samarbeta eller ingå ett kredit- eller valutasamarbete med någon som ingår i en organisation med rykte att blåsa folk och sedan försöka slippa undan ansvaret?).
(Med tanke på hur din inställning ser ut tvivlar jag naturligtvis fortfarande på att du kommer att förstå vad jag skriver, och om du förstår kommer du förmodligen att på något sätt försöka medvetet missuppfatta saker och mala på i evighet om att
KRIIIIG!!!!11!!1! är det enda som kan uppstå mellan individer i frihet; men andra kan kanske läsa texten utan ideologiska skygglappar och faktiskt se det logiska och rimliga i resonemangen.)