Citat:
Ursprungligen postat av trainunderwater
Jo jag har redan kollat på dessa sidor när jag googlade idag, men borde det inte finnas fler? ska det vara så svårt att få tag på denna ras?
Problemet är väl att den inte är och troligen inte heller kommer bli godkänd i Sveriges största raskattförbund och således inte kan ställas ut på majoriteten av Sveriges utställningar osv. Vilket krånglar till det för uppfödare. Generellt är det svårt att få fram nya raser, framförallt när den dras med ganska grava defekter som är kopplade till foldningen. Scottarna skiljer sig ju utseendemässigt ganska rejält från standardkatten med dom foldade öronen, antingen älskar man dom eller så hatar man dom. Och om man älskar dom så som uppfödare tar man in det där med broskproblemen och drar sig för att kanske föda upp katter som inte är friska.
Jag är en av dom, jag fullkomligt älskar deras utseende!! Men är det okej att avla på en mutation som i fel händer kan medföra kraftiga problem för katten? Ja, det finns sätt att undvika det, men likväl är det ett anlag som bär med sig problem. Svårt att bestämma vad som är rätt och fel i sånt.
Som du säkert har läst så tror man/vet man att foldanlaget i dubbel uppsättning kan orsaka stora broskproblem. Därför parar man inte 2 foldade med varandra, utan en fold och en rakörad. Anlaget är dominant, har man otur får man en kull med enbart rakörade. Och dessa är inte lika attraktiva och mer svårsålda, då för ett lägre pris. Det är dyrt att avla på katter, dom flesta uppfödarna vill ändå få en +/- 0-inkomst på sina kullar. Att sälja en kattunge för 3-4000:- om det kostat 5-7000:- att ta fram den är ju inte nått som lockar direkt.