Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2009-09-25, 18:11
  #13
Medlem
Vad har fonder för avgifter?

Jag hade kunnat spara i aktier, men jag vill ha något som är säkert. Ingen lust att förlora pengarna Jag har redan en fond värd 80k (50k egen insatt eller så) som mina föräldrar sparat till mig och det var den jag tänkte pumpa in mina 20k i också.

Jag kommer ha en del pengar varje månad som jag inte kommer behöva på en längre tid som jag även dessa vill lägga i fonder eller aktier om det nu var bättre. Det som känns bra med fonder är att jag aldrig kan förlora insatt kapital, vilket jag väl kan på aktier?
Citera
2009-09-26, 00:55
  #14
Medlem
Farmstars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nezeriil
Det som känns bra med fonder är att jag aldrig kan förlora insatt kapital, vilket jag väl kan på aktier?

Du KAN förlora ditt insatta kapital även när det gäller fonder. Sannolikheten att det händer är dock mycket lägre än om du har ditt kapital i en enskild aktie då en fond ofta består av flertalet olika aktier alternativt räntepapper som mer eller mindre kan ses som säkra.

Fonder har ofta en avgift mellan 0.5% och 3% årligen. Avanza Zero är en gratisfond där du inte betalar någon årlig förvaltningsavgift. Utöver detta finns det fonder som tillämpar resultatbaserade avgifter beroende på utvecklingen och sådana som har köp- och säljavgifter.
Citera
2009-09-26, 13:35
  #15
Medlem
lepops avatar
Sprid riskerna. Välj ex 5 fonder med 4 i varje fond. Välj olika fondförvaltare, regioner. Antingen så kollar du runt lite på morningstar och även hör med en oberoende rådgivare vad han har för syn på riskspridning, men tänk på hans säljknep och var inte allt för naiv.

Lycka till!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback