Citat:
Ursprungligen postat av Flytande_argot
Okej, vi tar väl och jämför med Kina och Maos kulturrevolution då. Om snäppet ännu mer vidrigt men ändå ett bra kvitto på vad som händer om man låter såna som Hägglund bestämma över kulturen. Finns säkert fler negativa exempel. Frågan är väl: Finns det några positiva?
- Vi har ju cirka 2000 år av västerländskt kulturarv som positivt exempel på ett samhälle utan postmodern kulturelit. Ur ett historiskt perspektiv är det väl de sistnämnda och inte Hägglund som skall motivera sin existens. Vad ska vi med porrkonst och fejkade självmordsförsök till?
Jag måste dock hålla med om att Hägglund framstår som en röstfiskarhora. Jag har i tidigare trådar om verklighetens-folk-utspelet påpekat hur tragiska de människor är som vacklar mellan KD-SD-M och hugger efter varje reaktionärt köttben som slängs ut.
Vad som förvånar mig mest är att den kulturelit Hägglund angriper överhuvudtaget går i svaromål. Man hade ju bara kunnat hålla tyst så hade Hägglunds utspel fallit platt till marken, eftersom han ju inte har någon som helst avsikt att backa upp det han säger med politik. Kanske är detta vad alla inblandade aktörer strävar efter: att kanalisera ett uppdämt men oriktat folkligt missnöje i en fullständigt ofarlig riktning.