Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2009-09-20, 14:59
  #1
Medlem
Awesomes avatar
  • En enkel frågeställinng, ska vi skicka hem alla invandrare som dömts för ett eller flera våldsbrott i Sverige?
  • Ska vi skicka hem alla andra generationens invandrare som dömts för ett eller flera våldsbrott i Sverige?

Motivera ditt svar.
__________________
Senast redigerad av Awesome 2009-09-20 kl. 15:08.
Citera
2009-09-20, 15:01
  #2
Medlem
Probelimes avatar
Ja. Behöver knappast motiveras utan är sunt förnuft.
Citera
2009-09-20, 15:01
  #3
Medlem
boostankans avatar
Ja, självklart.

Edit: Motivationen: De invandrare som begår våldsbrott här i Sverige har inget här att göra. De kommer hit på våra villkor och då får de fanimig ta och rätta sig efter våra lagar, annars kan de dra!
__________________
Senast redigerad av boostankan 2009-09-20 kl. 15:56.
Citera
2009-09-20, 15:04
  #4
Medlem
Rektangels avatar
Jag vill minnas att vi har denna praxis redan.
Är du gäst i ett land och missköter dej så åker du ut.
Enkelt.
Jag möter var dag kriminalvårdens fordon på väg till flygplatsen.

Det går bara h*n inte har skaffat sej svenskt medborgarskap.
__________________
Senast redigerad av Rektangel 2009-09-20 kl. 15:10.
Citera
2009-09-20, 15:05
  #5
Medlem
gunseng2s avatar
Ja. Du menar första-generationens invandrare nu?

Undra om FBs I&I-forum räknas som ett OSU för hela svenska befolkningen.
Citera
2009-09-20, 15:07
  #6
Medlem
Awesomes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gunseng2
Ja. Du menar första-generationens invandrare nu?

Bra fråga, editar trådstarten.
Citera
2009-09-20, 15:18
  #7
Medlem
knekt sparvs avatar
Det ska vara klart från början att Sverige är ett land där vi inte accepterar brott. Och ja, de ska enligt mig skickas hem om grövre brott har begåtts.
Citera
2009-09-20, 15:22
  #8
Medlem
Doncos avatar
Självklart ska de skickas ut. Det sänder ett kristallklart budskap till andra kriminella invandrare. Sedan om de är första, andra eller tredje generationens invandrare tycker jag inte spelar någon roll.

Det bästa av allt vore om man inte släppte in dem i landet överhuvudtaget. Min tes är och förblir: inga blattar - inga problem.
Citera
2009-09-20, 15:24
  #9
Medlem
Givetvis skulle det i en perfekt värld vara det optimala. Problemet är bara att vi i i Sverige är väldigt glada för att kvickt dela ut medborgarskap till fan och hans moster, och har du väl fått ett sådant så är du enligt lagen lika (juridiskt) svensk som blonde Kalle.

Föreslår du kanske någon typ av klausul för de som ursprungligen haft medborgarskap i ett annat land än Sverige? Eller gäller utvisning bara de som ej ännu fått svenskt medborgarskap?

På fråga två blir det än mer svårgenomförligt. Hur ska du på juridiska grunder göra skillnad på Mohammed och Kalle om båda är födda i Sverige?
Citera
2009-09-20, 15:27
  #10
Medlem
StigAllans avatar
Svaret på båda frågorna är att skiten ska ut ur landet.

Äpplet faller som vi vet inte långt från trädet.
Om ungarna ställer till med kriminalitet så ska självklart hela familjen utvisas.
Citera
2009-09-20, 15:30
  #11
Medlem
Aeriannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StigAllan
Svaret på båda frågorna är att skiten ska ut ur landet.

Äpplet faller som vi vet inte långt från trädet.
Om ungarna ställer till med kriminalitet så ska självklart hela familjen utvisas.

Anhörigutvisning? Ja kanske det. Det vore i alla fall konsekvent.
Citera
2009-09-20, 15:37
  #12
Medlem
Naccaches avatar
Förstagenerationens invandrare, om det är brott med fängelse på straffskalan. Sen självklart förmildrande om det är förstagenerationens som har bott och arbetat här i 5+ år.

Andragenerationens, nej.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback