Hejsan, jag har lite frågor till duktiga jurister

...
Vi köpte en lokal, för 2 veckor sen och vi har ett fungerade företag i dagens läge.
Vi skrev avtalet för cirka 2 veckor sen, i avtalet så stod klart och tydligt att hemsidan skulle finnas med, och att, de ingick i köpet. Förra ägaren har skrivit på de här avtalet, med hyresvärden som vittne..
Nu har de kommit fram i efterhand att hemsidan inte finns kvar längre, pgr förra ägaren tappat bort kontokoderna, till hemsidan. Dessutom har den dessvärre försvunnit helt ifrån webbhotellet, då tiden för den gått ut. Den förra ägaren måste vetat om de här??, naturligtvis så fanns de ingen backups på den, så är helt borta..
Så nu står vi utan hemsida, vilket mycket tragiskt, blir förbanad bara tänker på det..
Dessutom så var de inge flyttstäd heller, något vi fick fixa själva..
Nu när vi ringer till förra ägaren, så nonchalerar den personen oss, och uppträder väldigt spydigt och beter sig väldigt dum rent ut sagt..
Hur går man tillväga, egentligen?? den här personen har brutit avtalet, på flera punkter och man måste väl kunna stämma den här personen, vilka jurister har hand om såna här mål?
MVh Johan...