Citat:
Ursprungligen postat av saftad_burk
Det är ju trots allt Gud som "berättat" mycket av det som det skrivs om i bibeln, för att inte nämna koranen, där man bara tecknade ner vad han sade.
Varför skulle Gud då inte ljuga för att framställa sig som någon bättre än sig själv?
Någon kanske tänker: "Nej, så hade Gud aldrig gjort. Han är den perfekta varelsen och kan inte synda."
Men varför skulle han inte kunnat ljuga om det med?
Egentligen vet vi inte någonting om Gud, utöver det vi läst om/fått berättat. Ändå tror mängder av människor på historierna utan att ifrågasätta dem.
Gud skapade, som sagt, människan till sin avbild. Eftersom vi ändrat om ganska rejält i bibeln under tiderna så kan väl inte Gud vara särskilt mycket bättre, då vi trots allt är en avbild.
Ifrågasätter ni någonsin era religioner eller gudar?
Om inte: varför inte?
Om: vad har ni kommit fram till?
---
Ber om ursäkt om någon tar illa upp över frågan. Det är inte min mening att försöka jävlas - jag bara undrar över andras tankar kring det här.
Och nej, jag är inte religös.
Tacksam för seriösa svar.
Vad jag har kommit fram till?
Oj..
Bilderna av Gud såsom de framställs i GT är inte alltid smickrande. Jag tycker bilden är
djupt komplex och tankeväckande.
Jag menar, ett transcendent väsen som låter sig bjudas in på kakor och mjölk i Abrahams och Saras tält, och får Sara att rodna.
Ett transcendent väsen, som ifall han tolkas bokstavligt, har fingrar och andedräkt, som blir arg och ledsen, glad och munter och ibland t.o.m. kan uppfattas som glömsk.
Den oerhörde och fruktansvärde Guden beskrivs ibland som svartsjuk och i sin vrede utplånar hela nationer, men där finns även bilden av din älskade som kommer dig mötes, springandes över bergen( jfr
Höga Visan).
Kanske tyckte de författare som nedtecknade de gamla bibliska berättelserna att det de faktiskt förmedlade var en bild av en perfekt och transcendent Gud, eller kanske är det människans sätt att tala om det oskapade, Gud, genom bilden av hans skapelse. Ja..
människan.. Guds avbild.
Faktum är att kristna så långt som att i
en människa se hela Guds hemlighet, nämligen i Jesus Kristus.. vår Herre..
Eller så yrar jag bara..