Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Nja, kvinnor skjuter gärna upp barnafödandet eftersom de inte bara vill ha en utbildning, utan en karriär också, och det får man inte nödvändigtvis när man är 25 år.
Kvinnor, i 20-årsåldern, ska självfallet vara primärt i hemmet och uppfostra barn. Då mår inte bara kvinnan och barnet som bäst, utan även samhället.

Karriär är ju att få ett jobb som de är utbildade för. Om de pluggar en 3-4.5 årig utbildning kan de vara färdiga med det innan 25 års ålder. Och ha rest en del också. Och hunnit skaffa en partner. Det går alldeles utmärkt. Flera kvinnor jag känner både reste, utbildade sig och skaffade man och barn innan 30 års ålder. Så det går alldeles utmärkt.
Och då är et bra om hon redan innan dess har en utbildning och ett jobb, som hon sedan kan återuppta när det blir så dags.