2010-08-25, 23:47
 
Medlem
vojnes avatar
Ett mycket bra alternativ för att enkelt kunna skriva t.ex. ø,ỹ,ð,ß,ą,¿ på en Windowsdator är att installera "Finnish Multilingual Keyboard".

Som bekant är svensk och finsk standardtangentbordsuppsättning samma, men eftersom projektet är finskt, så har det fått det namnet, men skulle likaväl kunnat heta "Swedish Multilingual Keyboard".

Det som är bra med denna nya tangentbordsuppsättning är att den utgår från den vanliga svensk-finska, och alla knappar som i den har en funktion, fungerar exakt så som vi är vana vid. Men dessutom finns det många fler AltGR+[tecken]-funktioner, som gör att knorrar, svansar, hakar, dubbeless och så vidare kan skrivas direkt.

Projektets mål var att kunna skriva samtliga bokstäver som används av europeiska språk som har latinska bokstäver.

När den är installerad fungerar bl.a. följande:
ø = AltGr + ö
Æ = AltGr + Shift + ä
ß = AltGr + s
þ = AltGr + t
ă = AltGr + Shift + ' följt av a
¿ = AltGr + Shift + +

Även s.k. n- och m-dash finns direkt i tangentbordsuppsättningen

Bild över den nya tangentbordsuppsättningen:
http://www.csc.fi/sivut/kotoistus/kbpropa2r.pdf

Microsofts nerladdningssida:
http://www.microsoft.com/downloads/d...DisplayLang=en

Mer om projektet:
http://www.csc.fi/sivut/kotoistus/nappaimisto.htm

Själv har jag helt bytt bort den vanliga svensk-finska tangentbordsuppsättningen till denna nya på alla mina Windowsdatorer.

Jag ser egentligen ingen anledning till att inte helt skrota den gamla och få MS att införa den nya som standard. Men därtill är nog majoriteten av datoranvändarna för konservativa.
Citera