Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Visar 1 till 3 av 3.
Forum: Hobby
2010-06-14, 22:45
Med tanke på trådar som Bilder på dina maträtter, de som sökningen posta bilder gav utslag om, samt idéspån från Gammal Hårdrockares tråd, har jag nu gjort slag i sak och skapat en tråd avsedd för postandet av bilder på samlingar.
Den här tråden är menad att innehålla bilder på saker som tidningar, läskpapper, skrindor, fästingar, paspartoner, tapetprov, navkapslar, födelseattester, böcker, modelltåg, rullskridskor, med mera; vad som helst som ni har samlat på er - aktivt eller ej. Det kan vara små, stora eller närapå obefintliga samlingar av konkreta föremål - alla samlingar är välkomna här.
Har du en hobby som är en form av en samling, så tveka inte att lägga upp en bild här på den. Motivera gärna varför du samlar/samlat på det du gör, så det inte bara blir en listtråd; utan gärna lite bakgrundshistorik och liknande stuff.

I egenskap av trådskapare är jag väl så illa tvungen att slänga upp lite bilder på det skrot jag samlat på mig under årens lopp.
Mina samlingar inkluderar LP-skivor http://img813.imageshack.us/i/pic0548.jpg/ , J.R.R Tolkiens böcker http://img813.imageshack.us/i/pic0544.jpg/ , Uti Vår Hage-serier http://img823.imageshack.us/i/pic0545.jpg/ , Kalle Anka & C:O http://img812.imageshack.us/i/pic0547.jpg/ , och mera som jag inte orkat rada upp på golvet. Det behövs förhoppningsvis ingen större förklaring till varför, mer än att jag i viss grad var/är intresserad av det.

Jag valde att lägga den här tråden i Laidback, eftersom samlingar spänner över så många ämnen och skulle kunna passa i väldigt många foran. I LB får vi även tillfälle att kallprata lite mer ingående över samlingarna man tillskansat sig, och hur nördig man eventuellt är som lägger tid och pengar på junk och krafs, istället för att vårda relationer och gå på krogen.

Sätt igång att fotografera!
Forum: Hobby
2011-12-04, 21:12
Citat:
Ursprungligen postat av jetblack666
Kanske kan bidra med en bild på min muminmuggssamling :D Har väldigt många. Möjligen också en bild på min cd-samling som för närvarande tar upp en garderob.
Citat:
Ursprungligen postat av fritjofkonkas
Gör så! Jag besitter själv ett par muminmuggar, de fyller sannerligen sin funktion. Själv har jag seriesamlingar, boksamlingar, frimärkssamlingar, läskettikettssamling, LP-samling och gud vet vad. Kanske blir en bild på pryttlarna om tid och intresse finns.
Tanken är att diskussionerna skall vara sprungna ur samt röra de bilder som läggs opp. Teori i all ära, men det går emot trådstarten att snacka helt utan verkstad; så, betrakta det som att så länge den här tråden finns, finns intresset. ;) Posta bilder på era samlingar!
Forum: Hobby
2011-12-04, 23:45
Citat:
Ursprungligen postat av lendryggh
Tanken är att diskussionerna skall vara sprungna ur samt röra de bilder som läggs opp. Teori i all ära, men det går emot trådstarten att snacka helt utan verkstad; så, betrakta det som att så länge den här tråden finns, finns intresset. ;) Posta bilder på era samlingar!
Är på väg, men ska bara få tummen ur röven och ladda upp bild :D