Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Visar 1 till 20 av 120.
  • 1
  • 2
Forum: Politiker
2012-08-26, 10:23
Trodde Pekgul gick under benämningen klappmongo, vilket också är mer passande och inte så rasistiskt :D
Forum: Politiker
2012-08-26, 10:38
Citat:
Ursprungligen postat av Nalin_Pekgul
Frågan är hur man får det till just ett rasistiskt påhopp att kalla någon för "klappturk"?

Kurdo Baksi slarvar med begreppen igen. Snarare kan man kanske påstå att det är ett främlingsfientligt påhopp då man i ordet pekar på Pekguls etnicitet. Dessutom är Pekgul kurd, och inte turk. Epitetet turk kommer från en tradition av populära youtube videos såsom skogsturken, laserturken, discoturken och i denna serie ingår pekgul med sitt eget lilla bidrag: klappturken.
Nej, det är inte ett främlingsfientligt påhopp. Det är helt korrekt att kalla Pekgul turk eftersom hon kommer från just Turkiet (Kurdistan är ingen stat). Det är alltså sanning, och sanningen kan aldrig vara rasistisk eller främlingsfientlig.
Forum: Politiker
2012-08-26, 10:45
Nalin Pekgul, var det hon som brast ut i gråt i en direktsänd TV-debatt mot Åkesson inför valet 2010?
Forum: Politiker
2012-08-26, 10:56
Helt underbart att media på det här viset stämplar Pekgul som "Klappturk". Den som inte visste vem som kallades för klappturk vet det nu ivarjefall...hahahahaha

Åt släkten Pekgul: Hahahahaha :skamsen:
Forum: Politiker
2012-08-26, 12:51
Tack alla som har fått mig att skratta den här morgonen. Men eftersom Pekgul är ifrån Tensta så är hon förstås en klappburk.
Forum: Politiker
2012-08-26, 13:50
Hon är ju mer känd som "Klappturken" än som Nalin Pekgul. Hade han skrivit Nalin Pekgul i sitt inlägg så hade väldigt få vetat vem han menade.
Forum: Politiker
2012-08-26, 14:34
Finns roligare saker man kan kalla henne..

Citat:
”Jag var redo att spränga mig själv”
Nalin Pekgul fostrades till självmordsbombare
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article10898439.ab
Forum: Politiker
2012-08-26, 15:53
Nog för att Pekgul är en av de mest korkade kvinnorna i svensk politik som någonsin lyfts fram inom S-leden, men taleskvinnan för M övertrumfar henne.
Forum: Politiker
2012-08-26, 21:34
Kärringen Pekgul är en klappturk. Se bara på debbatten om invandring hon har mot Jimmie Åkesson. Större komedi får man leta efter!
Forum: Politiker
2012-08-26, 21:59
Hade moderaten kommit undan om han kallat Pekgul för Klappsvenskan?
Forum: Politiker
2012-08-26, 23:42
Citat:
Ursprungligen postat av von.Durchfall
Efter detta rasistiska dåd är det väl på sin plats att vi som står upp för de goda krafterna i samhället ordnar ett fackeltåg mot rasismen och till stöd för Nalin Pekgul.
Ett klapptåg kanske där alla klappar i händerna haha
eller kanske de blivit rasisitiskt o klappa händer
Bara tant Pekgul som har ensamrätt på det
Forum: Politiker
2012-08-27, 00:28
...
Nalin Pekgul mot Jimmie Åkesson

http://www.youtube.com/watch?v=zlRXM...eature=related
Forum: Politiker
2012-08-27, 23:14
Citat:
Ursprungligen postat av Niggers
Nu är det riktig marxist panik hos Aftonhoran, en M politiker har kallat Nalin Pekgul för klappturk på twitter. Ni vet hon som var för fin för att bo kvar i Tensta, utan trixade fram våning i Stockholm innestad via en av sossarna egna lilla stiftelse.

Hur länge skall journalister på Aftonhoran få leka censur på vad folk tycker och tänker? Att kalla en av Sveriges sämsta politiker för klappturk är knappast rasistisk.

Moderaternas twitter-ansvarige Thomas Böhlmark kallade före detta S-politikern Nalin Pekgul för "klappturk".

"Förstår upprördheten och ber om ursäkt", skriver Thomas Böhlmark på Twitter."


http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15310371.ab

Nalin Pekgul och Kurdo Baksi. Hela den familjen är resultat av inavel och kusingifte.
Forum: Politiker
2012-08-28, 22:15
Kärringen borde byta efternamn till Klappturk och sedan vara evigt tacksam över det, som det är nu heter hon ju för fan Pekgul. Smaka på det, Pekgul. Det låter ju som en barnprogramsfigur från någon krystad SVT-produktion från 70-talet. Lillstrumpa, Syster Yster, Storpotäten och Pekgul, vilket järngäng...
Forum: Politiker
2012-08-28, 22:42
Citat:
Ursprungligen postat av sirVandalot
Kärringen borde byta efternamn till Klappturk och sedan vara evigt tacksam över det, som det är nu heter hon ju för fan Pekgul. Smaka på det, Pekgul. Det låter ju som en barnprogramsfigur från någon krystad SVT-produktion från 70-talet. Lillstrumpa, Syster Yster, Storpotäten och Pekgul, vilket järngäng...
Hon är ju redan omsjungen i Landet längesen: godisträdet är plundrat och triceratopspappan är arg och sjunger om hur han hatar kryp och smådjur och äckel-pekgul...snacka om off topic:|
Forum: Politiker
2014-09-17, 01:14
Citat:
Ursprungligen postat av Ådärkomdenja
Ångesten och skräcken över att nära 800000 svenskar röstade fram (sd) till landets överlägset största trejde-parti, saknar gränser.

Nu har Nalin Pekgul sällat sig till skaran, hon tar nästan bottenpriset redan:

Citat:

"Åkesson är vår tids Khomeini

Nalin Pekgul (S) gick igår till hårt angrepp mot Jimmie Åkesson (SD) och jämförde honom med den muslimske diktatorn och massmördaren Ruhollah Khomeini.

– Jag kallar honom vår tids Khomeini, han är ju en riktig maktmänniska och vet precis hur han ska utnyttja de här segregationsproblemen för att skaffa sig makt, sade den rikskända s-profilen i TV4 igår.

http://www.friatider.se/pekgul-kesso...-tids-khomeini

Som så ofta röjer Pekgul här mellanöstermänniskans bristande förståelse för innebörden av demokrati.

Med hennes logik kan man lika gärna anklaga Miljöpartiet för att "utnyttja miljöproblemen för att skaffa makt", osv för alla partier.

Vad hon kallar "att utnyttja problem för att skaffa sig makt" kallar vi att "peka på brister i samhället och vilja åtgärda dem".

Pekgul gillar demokratin endast när hon kan använda den för sina egna syften.
Forum: Politiker
2014-10-14, 13:55
Citat:
Ursprungligen postat av CliviaMiniata
Klart de inte kommer överens. Bortsett ifrån att Nalin Pekgul har rätt angående bostadsministern, så.
Turkar och Kurder hatar varandra på riktigt.
I Tensta/Rinkeby så har de bråkat sedan det första flyttlasset kom till byn.
Kurdiskan Pekgul flyttade som bekant själv från Tensta då hon ansåg att där var för otryggt för sina egna barn.
Kurdiskan Pekgul anser dock att invandring och mångkultur är bra, detta vurmar hon för och det ska svensken acceptera utan protester i sitt eget land.
Själv flyttar hon dock från mångkulturen och vad denna för med sig.
Vad ska man säga ? En imbecill.
Forum: Politiker
2014-10-14, 22:06
Citat:
Ursprungligen postat av Etirdet
Hon är ju mer känd som "Klappturken" än som Nalin Pekgul. Hade han skrivit Nalin Pekgul i sitt inlägg så hade väldigt få vetat vem han menade.

Löfven visar på strategiskt tänkande när han låter en invandrare som Nalin Pekgul få inflytande. Hon är dessutom kvinna, så i media ger det ett fantastiskt bra intryck.

Moderaterna har sin motsvarighet i klappnegern Abdirsak Waberi. Allt handlar om taktik inför media.
Forum: Politiker
2014-10-17, 21:36
Citat:
Ursprungligen postat av Winston Smith
Nalin Pekgul var också den som inför S:s partiledarval 2010 satte som absolut krav att det skulle bli en kvinna. Utan detta hade S sluppit Mona Sahlin-perioden när opinionssiffrorna sjönk och man skulle också ha sluppit Juholt-katastrofen. S hade kunnat få en bättre position i valet 2014 så att vi hade sluppit superkatastrofen MP i regeringen.

Mona Sahlin avgick väl 2010, efter knasvalet då.
Mona Shalin hade vunnit valet 2010 om inte blekinge och skånedistrikten krävt att vp(k) skulle med i regeringssamarbetet. Sahlin vågade/orkade inte stå emot och resten är så att säga hostoria.

Nalin Pekgul kmmer nog att fortsätta att skramla om Kaplan. Men Kaplan är orubblig. Det finns en anledning till att han har den position han har och det kan inte Pekgul göra något åt.
Forum: Politiker
2014-10-17, 22:14
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Mona Sahlin avgick väl 2010, efter knasvalet då.
Mona Shalin hade vunnit valet 2010 om inte blekinge och skånedistrikten krävt att vp(k) skulle med i regeringssamarbetet. Sahlin vågade/orkade inte stå emot och resten är så att säga hostoria.

Nalin Pekgul kmmer nog att fortsätta att skramla om Kaplan. Men Kaplan är orubblig. Det finns en anledning till att han har den position han har och det kan inte Pekgul göra något åt.

Du har förstås rätt. Persson avgick efter valet 2006, och det var då Nalin Pekgul drev fram en kvinnlig partiledare, dvs Mona Sahlin. Sen blev det katastrofval 2010 och Nalin Pekgul som klappade för Mona Sahlin under valvakan.

Jag tror Mona Sahlin var illa omtyckt av S-väljarna eftersom hon styrde för mycket mot att gynna invandrare och helt glömde bort arbetarrörelsens grund, dvs det arbetande folket som troget cyklade till fabriken när visslan ljöd kl 6.30 med sin unicabox på pakethållaren.
Du måste vara inloggad fär att visa mer än 20 inlägg.
  • 1
  • 2