Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Visar 1 till 20 av 30.
  • 1
  • 2
Forum: Husdjur
2007-04-02, 20:58
Tja!

Har sökt men hitta ingen tråd angeånde det jag undrar.

Nu är det såhär att jag har varit sååå sugen på att ha en iller, väldigt länge nu.. Så, då har jag ju uppenbart ett par frågor, hoppas nån här har eller vet om dessa söta små iller :D

Är dom jobbiga att få rumsrena? Alltså är det väldigt tidskrävande?

Kan man ha en sånn krabat om man har ett 7-4jobb?

Hur blir dom om man isf inte kan ge dom den tid dom behöver?

Äter dom som fan? Eller kan man släppa lös den mot möss och sånt? dvs dom tar hand om sig själva.(då man inte är hemma) Eller äter dom ur skål som en katt och hund gör? :confused:

Hur dyr är en iller? Jag antar att det är bäst att ha en unge från första början då..:)

Ha det bäst!!!
Forum: Husdjur
2007-04-03, 00:59
Citat:
Ursprungligen postat av ZionLion
Tja!

Har sökt men hitta ingen tråd angeånde det jag undrar.

Nu är det såhär att jag har varit sååå sugen på att ha en iller, väldigt länge nu.. Så, då har jag ju uppenbart ett par frågor, hoppas nån här har eller vet om dessa söta små iller :D

Är dom jobbiga att få rumsrena? Alltså är det väldigt tidskrävande?

Kan man ha en sånn krabat om man har ett 7-4jobb?

Hur blir dom om man isf inte kan ge dom den tid dom behöver?

Äter dom som fan? Eller kan man släppa lös den mot möss och sånt? dvs dom tar hand om sig själva.(då man inte är hemma) Eller äter dom ur skål som en katt och hund gör? :confused:

Hur dyr är en iller? Jag antar att det är bäst att ha en unge från första början då..:)

Ha det bäst!!!
Jag har haft 2. Det var som att ha småbarn. Dom äter allt dom hittar. En öronpropp kostade några tusen att operera bort. Sen är dom smarta på ett korkat sätt. Den ena välte en ihoprullad matta mot balkongräcket & vips så ramlade han ut.
Kostade en jävla massa tusen att lappa ihop honom igen.
Illersäker lägenhet ska vara kliniskt ren. Sen är dom med överallt. Klämda i dörrar, trampade på tassarna. suck.

Dom är söta men vilket jobb.
Mina gillade inte människor. Dom älskade mig, men högg alla andra trots uppfostring.

Dom jagade allt. Även Rottweilers. Orädda så att dom är puckade.
Kastrera dom snabbt. Runt året när pungen har ramlat ner. Annars våldtar dom tofflor, skor, leksaker & gäster.

Jag gick ut med dom i koppel & fick höra allt från - titta hon är ute & går med sälar, uttrar, jätte råttor. Grävlingar & konstiga katter.


Tänk dig för innan. Dom är underbara men vilket jävla jobb !
Forum: Husdjur
2007-04-04, 00:11
Kolla på denna sidan för mer fakta. Tillägg: jag skulle Aldrig skaffa iller igen ! Hur charmiga dom än var, så var det ett enormt jobb med dem.


http://www.canit.se/~stif/
Forum: Husdjur
2007-04-14, 18:35
www.iller.ifokus.se
www.illervanner.se

jag har 3 st i en tvåa, snart e de fem :P inga problem. Men du bör kolla om du bor i en lägenhet där man får ha djur.

de kostar 2000-3000 kr, men då ska de va vaccinerade,chippade å ha stamtavla. man brukar även få med lite smått å gott. Mitt råd är att kontakta en bra uppfödare först och åka på träffar och träffa illrar, så du är helt säker på att iller passar dig.

Man ska inte släppa ut en iller på dagarna som en katt då kommer dem med största sannolikhet att försvinna, de äter torrfoder för illrar eller bra kvalite torrfoder för katter, gärna en del kött och kanske en mus då å då, men inte alla illrar som gillar rått kött.

De är som nån så bra sa tidigare smarta på ett korkat sätt, de kommer på hur man ska ta sig in på massa ställen, men de har ingen självbevarelsedrift alls :P De fattar inte vad som är farligt för dem.

Man bör försökra sin iller då de gärna sväljer saker och lätt blir sjuka, vilket kan bli lite pengar hos vet.

De har väldigt olika personligheter, ingen iller är den andra lik, därför är det svårt att rekomendera hona eller hane, men generellt sett så ät honor mindre ocg livligare och hanar större och gosigare. Men finns undantagåt båda hållen. Valp eller omplacering beror mycket på, en omplacering har ofta vissa problem men kan samtidigt vara hur snäll som helst, en valp kan du ju forma som du vill ha den, men de bits mycket som små, mn kan ha tur att få en bitfri illervalp, men de flesta testar mycket, leker med tänderna och det kliar ju när de byter valtänderna. Jag anser att iller är det perfekta husdjuret, bra substitut till hund eller katt. De skäller inte å stör inte grannarna, de hårar inte, kläöser inte på möbler. De är dock inte lika duktiga att gå på låda man måste ha en i varje rum.

Viktigt är att verkligen illersäkra! Finns de illrar som ramlat ut från balkongen och fönster tagit sig in i diverse hushållsmaskiner å in i väggar, under sängar bland fjädrarna. Så gäller att tänka ordentligt, där du tror de inte kommer in eller upp, där kommer de säkert upp :P

Jag tycker att dte är bäst att ha två, jag kan vara borta tolv timmar per dygn utan problem, de underhåller varandra, på natten sover de, för de vet de att jag gör. så de stör inte mig.

Man måste kastrera honor om man inte ska avla annars kan de få asplastisk anemi, benmärgdepression. och hanar luktar inte så jätte gott :P

Alla mina illrar går helt lösa och bits inte, helt underbara! Duktiga på att gå ut på promenad å så :)
Forum: Husdjur
2007-04-24, 16:34
Jag hade iller en gång i tiden.
Ond liten jävel som bet mig i näsan när jag sov och i kuken när jag torkade mig efter duschning.
Luktade fan gjorde han också. En iller är som en ond kattunge på amfetamin...
Forum: Husdjur
2007-05-10, 18:04
Citat:
Ursprungligen postat av Dyskletiker
Jag hade iller en gång i tiden.
Ond liten jävel som bet i kuken...
Ohh, jag är inte ensam...

jag hade vår hängandes i påsen, han missade pungkulorna som tur var. :D

Det är som sagt underbara djur, men de är krävande.

De vi hade var inte rädd för nåt, det var de som jagade vår stora Schäfer på 60 kg, det såg förjävla kul ut att se den stora hunden komma springandes och vara skiträdd och söka hjälp och skydd hos husse med en spottande och fräsandes iller som skuttade efter...
Forum: Husdjur
2007-05-12, 18:05
En bekant till mig hade en iller som inte va riktigt klok.
Gick inte att ha fötterna på golvet för då va den där i gnagde i hälsenan. Rumsren va den heller inte och sket överallt.
Forum: Husdjur
2007-12-23, 11:13
Negativt:

Dom stinker åt helvete, deras päls vill man inte ta på så mycket det känns som man får mycket fett på händerna. Dom bajsar överallt såg att någon skrev dom går på lådan som katter, det stämmer men inte riktigt, dom har liten blåsa så dom pissar och skiter överallt(dom pissar och skiter samtidigt så ligger oftast en stor blöt bajs blandat med piss). Du måste resna kattlådan hela tiden annars försöker dom inte ens bajsa/kissa där, du måste rensa deras burar ganska ofta. dom välter alla papperskorgar dom kan, välter/gräver i alla blomkrukor. Man måste köpa en speciell iller mat så går åt ganska snabbt, Dom måste ha 2 valpsprutor annars dör dom, kastrera annars dör hon/han för dom kan få en sjukdom vid könsmogning"heten", Iller säkra ditt hem.. min är inte så kreativ men har hört att andras kryper in i hål osv. Min är inte särsilt gosig men har hört andra som har sin iller liggandes i knäna.

Roliga med dom:

Dom tar saker i munnen och kutar iväg med det, min iller har gömt alla katters leksaker bakom soffan, dom drar iväg skor så långt dom kan, dom tar mat från matskålen och kutar iväg och äter eller gömmer det bakom soffan, Dom blir helt galna när dom är "aktiverade" /busiga, ser precis ut som du dinglar med ballen dom kastar huvudet höger och vänster och backar bakåt i 10 km/h ser helt galna ut, Dom kan bitas jävligt hårt(våran grannes iller bits som fan så man blöder, men min har aldrig och jag menar aldrig bitit mig hårt(bara naffsat)) deras lätende är ganska korkat när man väl skaffar en men sen vänjer du dig, dom kuttrar eller låter som katter som fräser när dom försöker säga något, annars är dom ganska tysta. Du kan ha dom i bur när du sover annars biter dom dig i fötterna (inte hårt) och bajsar överallt, Du kan ha dom i bur när du är på jobbet länge bara han har utrymme att leka och en kompis, annars om han/hon är ensam kan du nog inte ha han där så länge, du kan även skaffa en katt som sällskap hemma med den, jag har 2 katter som busar med min iller.


Sammanfattning:
Dom är drygt ansvar, Dom är drygare än hundar,(bara att man inte måste gå ut med illern, det är den enda bra'a saken med dom) Dom äter mycket, dyrmat,dyr sjukbehandling(skador kan gå på flera tusen(så försäkra den))
Själv har jag en och den är skit dryg
Forum: Husdjur
2007-12-23, 22:16
hur gamla blir dom? 5,6 år? Har alltid varit sugen på en iller men det kommer nog alldrig bli något för jag har två katter. Blev helt kär i illrar när jag såg två leka för första gången. Det var det mest patetiska jag har sett dom har ju lika bra balans som en alkis när dom springer runt och låter. Sen att dom tar vissa saker som sina och håller på och gömmer dom. Min kusin fick sina nycklar snattade varje dag.:D
Forum: Husdjur
2007-12-24, 03:38
Citat:
Ursprungligen postat av Googla
Har du inte läst min text? jag skrev att dom passar bra ihop med katter eller hundar

Jo jag läste det, men jag har även hört att om man skaffar en illervalp till vuxna katter så brukar det inte alls gå bra. Katten kanske tror det är en stinkande mus man har tagit hem.
Sen vet jag inte om jag skulle orka med en iller hemma när jag har två ADHD katter som alldrig är still.
Forum: Husdjur
2007-12-29, 03:05
Citat:
Ursprungligen postat av ZionLion
Riktigt bra fråga! Me wanna know too! :)
En av mina attakerade en polare(90kg karate tränad):D
En annan högg en jägare när vi var ute och gick(det pissade bra med blod om fingrarna..) :D
de kan fälla byten ca:7ggr sin egen storlek/vikt.. (Iller 3kg,hund 21...)
Forum: Husdjur
2008-08-27, 18:44
Illrar är roliga husdjur men de är sjukt krävande för sin storlek, alla som funderar på att skaffa iller borde åka hem till minst en illerägare innan de bestämmer sig för att få en tydlig inblick i hur det är.
Bra sida är http://iller.ifokus.se/
Forum: Husdjur
2008-10-11, 19:54
Jag har en iller. Hon är bara snäll mot familjen. Sen vägrar hon att gå på lådan så man får torka skit flera gånger om dan.
Forum: Husdjur
2009-01-13, 15:03
Maste bara komma med ett litet inlagg om illrar, eftersom att polare till mig har haft tva illrar och jag umgicks en hel del med dom nar det begav sig...

Skitsota sma javla bitande rattdjur. Har en jobbig tendens att sno saker(skor, klader, mat, vad som helst som inte sitter fastspikat) och "gomma" skiten under badkar, bakom bokhyllor, under soffor, bakom skap etc.
Gillar att dricka ur avloppsbrunnen och ur skurhinken.
Nar de ar pa ratt humor(nar de ar trotta efter en hel dags av djavulskap) ar dom sma sota anglar som gar att gosa med.
Dock slickar de garna i "buttcracken" samt strumpor som just kommer ur ett par "jag har jobbat och svettats i mina skor hela dagen"-skor.

Angaende lukten, jag kopte for nagot ar sedan denna produkt http://www.hemmalivs.se/Shop/Halsa-o...201.448738.cat och fick kvaljningar sa fort jag oppnade paketet och kande lukten/doften eftersom att det ar fan i mig precis sa illrar luktar!!!
Nagon sa honungsliknande doft, och tja.. Hint av honung finns dar absolut, men det ar en fran, stickande doft...
Tror att olika personer uppfattar illerlukt olika, men det lakritste jag lankade till ar enligt mina doftsinnen EXAKT hur en iller luktar. Speciellt en uppjagad iller... *brrrr*

Kan lagga till att jag vet personer som har haft lugna och snalla illrar ocksa, men da har de fatt mycket stimulans i form av s.k. illerleksaker, ror och gangar de kan springa runt i samt various iller leksaker.
Bajs och kiss hamnar (som sa manga redan sagt) lite varstans, det ar inte alltid de kanner for att ga pa just ladan. Kanns som ett litet.. "mean streak", typ trotsalder beteende...
Forum: Husdjur
2009-01-14, 00:46
"Släppa ut en iller.." Trodde först att det menades,som en "bonn.katt" att den skulle få gå ut fritt! Då kom den nog aldrig tillbaka...

I bur?? For fuck's sake! De ska vara lika fria som en inne katt! På gränsen till djurplågeri annars!(i det vilda så rör sig dessa djur över Stora områden!)
Forum: Husdjur
2009-01-14, 14:20
Citat:
Ursprungligen postat av orvaren
"Släppa ut en iller.." Trodde först att det menades,som en "bonn.katt" att den skulle få gå ut fritt! Då kom den nog aldrig tillbaka...

I bur?? For fuck's sake! De ska vara lika fria som en inne katt! På gränsen till djurplågeri annars!(i det vilda så rör sig dessa djur över Stora områden!)

Ja, jag pratar om innekatter såklart, kan vara värt att poängtera ^^


Angående illrars "stickande, fräna lukt" kan jag bara tillägga att när illrar är upphetsade (av bus eller rädsla exempelvis) så "skunkar" de. Det vill säga, släpper ut nått grejs som verkligen stinker. Det går dock bort efter några minuter.
Detta kanske är lukten som folk pratar om, eller så var illrarna okastrerade. Jag har aldrig träffat på en kastrerad iller som i allmänhet luktar någonting särskilt.
Lukten beror i och för sig på vilken man man ger dem också. Torrfoder sägs vara bäst, annan mat (typ såndär blötmat) har jag för mig kan göra att de luktar mer.
Forum: Husdjur
2009-01-15, 14:03
Citat:
Ursprungligen postat av StickyKitten
Ja, jag pratar om innekatter såklart, kan vara värt att poängtera ^^


Angående illrars "stickande, fräna lukt" kan jag bara tillägga att när illrar är upphetsade (av bus eller rädsla exempelvis) så "skunkar" de. Det vill säga, släpper ut nått grejs som verkligen stinker. Det går dock bort efter några minuter.
Detta kanske är lukten som folk pratar om, eller så var illrarna okastrerade. Jag har aldrig träffat på en kastrerad iller som i allmänhet luktar någonting särskilt.
Lukten beror i och för sig på vilken man man ger dem också. Torrfoder sägs vara bäst, annan mat (typ såndär blötmat) har jag för mig kan göra att de luktar mer.
:p Ahh,du talar om "bomben"!!! Min/mina (jag har haft totalt 3st,för länge sedan) kunde ibland när det var riktigt mysig,dra iväg en "Bomb" och skulle man iväg,så var det bara att byta kläder... Men även om de blir rädda,eller som du skrev riktigt busiga! (Då de hoppar som en ostbåge med löss och slår med truten från sida till sida och "kuttrar"!:D )

(Damn,det är nästan att man blir lite "iller sugen" igen!:yes:
Forum: Husdjur
2009-01-15, 14:09
Citat:
Ursprungligen postat av orvaren
:p Ahh,du talar om "bomben"!!! Min/mina (jag har haft totalt 3st,för länge sedan) kunde ibland när det var riktigt mysig,dra iväg en "Bomb" och skulle man iväg,så var det bara att byta kläder... Men även om de blir rädda,eller som du skrev riktigt busiga! (Då de hoppar som en ostbåge med löss och slår med truten från sida till sida och "kuttrar"!:D )

(Damn,det är nästan att man blir lite "iller sugen" igen!:yes:

Går dom bra ihop med katter - normalt? Vem har reviret? Har varit med om en iller som högg en kattunge över ryggen så den förlamades i bakdelen. Obotligt.
Men illrar är verkligen charmiga!
Mvh
Forum: Husdjur
2009-02-28, 02:17
Citat:
Ursprungligen postat av Eskapist_
Haha, kul skrivet! Skrattade gott, inte ofta jag gör det på FB :)

Illrar verkar kul men det lär vara mer jobb med dem än med katter. Små elaka jävlar är det oxå.

Katter är snarare elaka jävlar.

Allt en iller vill göra är vara social/leka äta och sova.

Min är fasiken smartare än många människor och vi lär oss konstant nytt om varandra, vill ni se lite roliga och söta klipp på min rackare så kolla på min


Uppfostring: pågående....

hemsida: http://www.premier69.com/index.php/premier69-index
Forum: Husdjur
2009-11-09, 13:58
Citat:
Ursprungligen postat av premier69
Katter är snarare elaka jävlar.

Allt en iller vill göra är vara social/leka äta och sova.

Min är fasiken smartare än många människor och vi lär oss konstant nytt om varandra, vill ni se lite roliga och söta klipp på min rackare så kolla på min


Uppfostring: pågående....

hemsida: http://www.premier69.com/index.php/premier69-index
Hmm,kom bara till din hemsida..

Så jag fick inte se nåon iller..:(
Du måste vara inloggad fär att visa mer än 20 inlägg.
  • 1
  • 2