Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Visar 1 till 20 av 2517.
Forum: Religion
2007-12-12, 16:19
Citat:
Ursprungligen postat av SMA
De troende har premissen att Gud finns medans ateisterna har premissen att Gud inte finns. Det går inte att bevisa existensen av Gud lika mycket som det går att motbevisa Gud.

Men NÅGON måste ju ha skapat universum...och denne NÅGON är de facto Gud, alla orsakers Orsak... :yes:
Forum: Religion
2008-03-21, 15:02
Är det inte lite onödigt att anspråka sin icketro på gud, som ateiter gör??
Det är ju bara EN gud av hundra.. Som voltairecitatet, " att tro på gud är meningslöst, men att inte tro på gud är absurt" Är man inte lite fast i nån meningslös övertygelse att man måste övertyga nån annan än sig själv att gud inte finns, när man bara kan låta bli istället helt enkelt?
Jag tycker man ska finna sin egen gud, och inte lägga onödig möda åt att
överbevisa andras, för det är inget annat än sketen betydelselös gud.
Forum: Religion
2009-08-13, 15:58
Citat:
Ursprungligen postat av Reoshi
Kan du beskriva för mig, medveten om ordets begränsning, vad denna Gud är för dig, för livet och alltet?
Är Gud närmast beskriven som en känsla, eller till och med känsla som fenomen?

Ja, Gud är allt detta, men även inget av det.

Citat:
Ursprungligen postat av Reoshi
Kanske är Gud allt det vi människor brutit ned och kategoriserat, i sin helhet?

Det stämmer.

Citat:
Ursprungligen postat av Reoshi
Du kanske inte kan beskriva Gud i helhet, men hur Gud återger sig genom begränsade områden(dock bara begränsade i beskrivningen, såklart)?

Gud är ingenting, och samtidigt allting. Jag brukar sällan använda ordet "Gud" då det har blivit använt fel och förvanskat under århundradenas lopp. Jag använder hellre ordet "medvetande".
Gud är det som gör det möjligt för alla ting att existera, och samtidigt är Gud också alla tingen. Först finns bara Gud. Sen uppstår "jag är". Efter uppstår hela världen. Världen beror på "jag är".
Vissa brukar säga "Jag är Gud". För att förklara det lite mer förståeligt, eftersom folk verkar missförstå att man menar att man är en gubbe i himlen som kan trolla, så säger jag: "Jag är" är Gud.
Forum: Religion
2009-08-13, 17:54
Citat:
Ursprungligen postat av BlackMetal
Najs! Jag kan motbevisa gud med exakt samma logik.

Jag har aldrig upplevt Gud. Därför finns det garanterat ingen Gud.

Jo, det var det jag menade ungefär. Jag försökte påvisa hur meningslöst föregående talares uttryck var.

Att säga "Jag tror att Gud finns. Ni kan inte motbevisa mig, därför finns han" är i mitt tycke lika fel som att säga "Jag tror inte Gud finns, för jag har aldrig upplevt Gud. Gud finns därför garanterat inte". ;)
Forum: Religion
2009-08-13, 18:11
Citat:
Ursprungligen postat av Athmos
Jo, det var det jag menade ungefär. Jag försökte påvisa hur meningslöst föregående talares uttryck var.

Att säga "Jag tror att Gud finns. Ni kan inte motbevisa mig, därför finns han" är i mitt tycke lika fel som att säga "Jag tror inte Gud finns, för jag har aldrig upplevt Gud. Gud finns därför garanterat inte". ;)
Fast det sistnämnda är inte helt solklart. Enligt de abramitiska skrifterna vill Gud att vi ska uppleva honom. Om en individ aldrig upplevt Gud är det ett tecken på att Gud har misslyckats övertyga en om sin existens. Sådant skulle aldrig en allgod Gud tillåta.
Forum: Religion
2009-08-13, 18:32
Citat:
Ursprungligen postat av bloodsucker
Fast det sistnämnda är inte helt solklart. Enligt de abramitiska skrifterna vill Gud att vi ska uppleva honom. Om en individ aldrig upplevt Gud är det ett tecken på att Gud har misslyckats övertyga en om sin existens. Sådant skulle aldrig en allgod Gud tillåta.

Kan en allsmäktig gud misslyckas? :unsure:
Forum: Religion
2010-01-09, 18:04
Vad gjorde gud innan gud skapade världen? Satt och chilla?

Om en gud skulle finnas, varför skulle gud då bry sig om människor men inte djuren?

Varför dör oskyldiga människor?

Varför har gud inte straffat folk som går emot honom?

Varför skapade gud den fria viljan om allt han ville ha var tjänare (han ger oss ju förhållningsregler)?

Om gud är allsmäktig kan gud då värma en köttbulle så att den blir så varm så att gud inte kan äta den?

Varför har inte gud bevisat för oss att gud existerar, genom att till exempel uppenbara sig eller ett sändebud? Och då menar jag inte en profet utan en person som visar världen att han/hon är guds utsända genom att göra ett mirakel, som blir väl dokumenterat.

Varför skulle gud bestraffa folk för att de gör vad gud tillåter dem att göra (fria viljan ftw)?


Sedan om ditt flummeri angående att gud består av andlig energi, som du hävdar är evig så är det så att energi har alltid någon ursprung. Det är omöjligt att skapa energi, man kan enbart omvandla det. Sedan om du väljer att kalla en process för gud är det en annan sak.
Forum: Religion
2010-04-05, 22:51
Ateister är sådana som inte förstått VAD Gud är.

Varför de inte förstått VAD Gud är beror på att de som säger sig tro på Gud inte heller har förstått VAD Gud är, och därför inte heller har förmågan att förklara VAD Gud är.
Forum: Religion
2012-09-30, 23:39
Citat:
Ursprungligen postat av Kobold
Du trodde ju inte på gud, sa du.

Jag tror på Gud, inte på gud.
Forum: Religion
2015-02-13, 08:54
"Någon MÅSTE ha skapat Universum! Ingenting kan skapa sig själv!

Gud är EVIG och befann sig i den absoluta eviga andliga världen (bortom denna relativa rumtid) innan Han skapade denna temporära materiella värld...


INNEHÅLL:

1) Ateisten: VEM SKAPADE GUD?

2) Ateisten: GUD FINNS INTE!

3) Ateisten: GUDS EXISTENS OLOGISK!

4) Ateisten: Kan Gud skapa en sten som...

5) Ateisten: BEVISA GUD!

6) Ateisten: Jag tror bara på det jag kan se och ta på...

7) Gud är andlig och bevisas med andliga metoder...

8) Skillnaden mellan ANDLIGA och FYSISKA bevis...

9) Logiska GUDSBEVIS!

10) Människolivet är en JACKPOT!

11) Einstein, Sokrates och Strindberg KLOKA MÄN..."

Något måste ha skapat universum? Det som skapade Universum skulle väl inte heller ha kunnat skapa sig självt? Så det som skapade detta som nyss nämndes skulle inte heller kunna ha skapat sig självt. Så i så fall finns det en serie med ett oändligt antal skeenden utan ett första skeende som gör att universum finns.

1.Vem skapade Gud? Antingen skapade Gud gud eller något som inte är ett liv, en naturlag Gud.
Den naturlagen skulle inte finnas till utan anledning utan skapas av en annan naturlag. Pss som under 1 finns det då ett oändigt antal natulagar fast det inte finns en första.

2.Gud finns inte. Det har man inget teoretiskt bevis för med sannolikheten 1 så en ateist är någon som TROR att gud inte finns för annars har ateisten bevisat att Gud inte finns.

3.Guds existens ologisk. Då finns det ingen logik i att Gud existerar och då går det inte att med logik bevisa att Gud existerar.

4.Gud kan skapa en sten som... Gud kan inte göra det eftersom det är teoretiskt omöjligt.

5.Bevisa Gud. Den som bevisar Gud påtvinga alla att veta att det finns en Gud.

6.Jag tror bara på det jag se och ta på. Något annat tror jag på. För annars tror man på att anledningen till det man kan ta och se på inte finns och då finns det man kan ta och se på utan anledning.

7.Gud är andlig och bevisas med andliga metoder. Jag har tänkt på saken att så måste det vara eftersom jag finner det uteslutet att Gud inte skapade logiken om Gud finns. Men det är ett argument som är svårt att förstå.

8.Skillnaden mellan andlig och fysiska bevis. Gud är anledningen till att fysiken existerar, om Gud finns, så ett fysiskt bevis är en del av Gud och borde kunna anledas. Ett andligt bevis innehåller bara ett liv i hela bevisföringen.

9.Logiska gudsbevis, strikt logiska, påtvingar människor att veta att Gud finns. Om logiken är tillämpbar måste man dock vara säker på.

10.Människolivet är en jackpot. Jag tror att sannolikheten för att Gud finns om Gud finns skulle vara exakt 1, eftersom Gud skulle ha skapat sannolikheten. Om han klarar av att tänka ut ett liv kan man väl kalla en jackpot.

11. -
Forum: Religion
2015-02-18, 20:11
Citat:
Ursprungligen postat av KoshtiGir
Vet någon vad som kallas om man är en som inte vet om Gud finns eller har inga åsikter, för jag är en sådan i alla fall. Gud kan inte bevisas eller motbevisas. Därför kan man inte säga att Gud finns eller inte finns.
Det går att motbevisa det som människor påstår att Gud har gjort. Då har man i alla fall motbevisat en viss sorts gud. Så vi kan säga att Gud , som hen framställs i bibeln , inte finns. Det utesluter naturligtvis inte att det existerar en gud ....eller flera.
Forum: Religion
2016-12-20, 15:44
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Du undvek att svara på min fråga:

Har du en brinnande längtan efter att träffa Gud? :D
Du har kanske en brinnande längta efter att träffa Gud, men chansen att Gud är som du tror är mikroskopisk. Om Gud ens existerar.... Själv tror jag Gud straffar alla som längtar efter honom, om nu Gud finns.
Forum: Religion
2016-12-20, 15:49
Citat:
Ursprungligen postat av kiss74
Du har kanske en brinnande längta efter att träffa Gud, men chansen att Gud är som du tror är mikroskopisk. Om Gud ens existerar.... Själv tror jag Gud straffar alla som längtar efter honom, om nu Gud finns.

Varför skulle Gud ha en önskan att straffa de minigudar som vill återuppta den förlorade kontakten med Honom?
Forum: Religion
2017-01-03, 12:05
Citat:
Varför tillåter en "god" gud barn att dö i cancer?
Det finns två alternativ:
1) Gud bryr sig inte - gud är ond/elak.
2) Gud kan inte göra något åt det - gud är impotent.

-BAK
Forum: Religion
2017-01-03, 16:08
Citat:
Ursprungligen postat av mitthopp
Det är det Gud gör, han har redan sett till att alla har fått mat.
Gud har varit tydlig.
Nej, jag och miljontals till anser att Gud inte bevisat sig själv. Till och med troende tror på olika Gud.
Jag släpper denna analogi nu, med denna fras:

"En riktig analogi tar däremot fasta på de väsentliga likheterna och jämför företeelser av samma slag.”
( en bevisad Gud och obevisad Gud är inte av samma slag)
Forum: Religion
2018-08-05, 23:00
Citat:
Ursprungligen postat av kiss74
En ateist är någon som inte Gud lyckats bevisa sig för. Det säger mer om Gud än om ateisten, med tanke på förutsättningarna.

Om du som ateist inte har någon som helst uppfattning om Gud, så skulle det inte hjälpa om Gud så ställde sig mitt framför ögonen på dig... :D

Så länge man har en materiell uppfattning om sig själv, så kan man inte se Gud. Detta eftersom Gud är andlig och ateisten är andligt blind.

Bara de som i hjärtat är hängivna Gud, kan i sanning se Gud. :yes: :yes: :yes:
Forum: Religion
2018-08-05, 23:45
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Om du som ateist inte har någon som helst uppfattning om Gud, så skulle det inte hjälpa om Gud så ställde sig mitt framför ögonen på dig... :D

Så länge man har en materiell uppfattning om sig själv, så kan man inte se Gud. Detta eftersom Gud är andlig och ateisten är andligt blind.

Bara de som i hjärtat är hängivna Gud, kan i sanning se Gud. :yes: :yes: :yes:
Okej, du som har sett Gud kan du beskriva Gud för mej?
Forum: Religion
2018-08-05, 23:54
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Om du som ateist inte har någon som helst uppfattning om Gud, så skulle det inte hjälpa om Gud så ställde sig mitt framför ögonen på dig... :D

Så länge man har en materiell uppfattning om sig själv, så kan man inte se Gud. Detta eftersom Gud är andlig och ateisten är andligt blind.

Bara de som i hjärtat är hängivna Gud, kan i sanning se Gud. :yes: :yes: :yes:
Ja, du verkar inte ha höga tankar om Gud.
Enligt mig borde Gud kunna bevisa sig för vem som helst. I alla fall enligt de gudsdefinitioner jag hört.
Forum: Religion
2022-08-30, 13:37
Citat:
Ursprungligen postat av Fleshbags
Ok jag förstår att du förknippar GUD med alla gudar. GUD kan förvisso tillskrivas superlativer för att beskrivas, men Skaparens namn är ETT liksom GUD är EN. Herren; är avgud ty det är en polytitel.

YAHWEH ÄR GUD

Gud är givetvis EN, men Han har många Namn alltefter Hans egenskaper!

Kärt barn har många namn! :yes:L
Forum: Religion
2022-10-04, 03:21
Gud är ju bara DET som är ett övermäktigt för vårt tillkännagivande. Men att man just menar GUD åt GUD kan väl bli konstigt? Tänk om Gud är en i sitt övermäktige som sitter med sina övermäktige-synonyma homies och tar en gud-godispåse liksom?
Är det inte fel egentligen att säga gud åt gud?
Vi brukar väl knappast få fråga Gud eller kunna se Guds gud-kalsonger liksom eller ens ha kapacitet att uppfatta det?
Eller? Bara en tanke.
Det är ju en som är snäll, vad det brukar sägas. Det tillkännager att Gud inte är djävulen. Då är det ett selektiv i och med att gud är god. Gud är inte åt ondo i sådana fall.
Så varför ska Gud inte kunna ha gud-godispåse eller en slags gud-sammanhörig egentligen som inte ens är förklar-bart eller uppfattande? Och varför hade Gud ens brytt att bryta tid och rum till oss för att säga "hey, kolla min mobiltelefon iPhone √πi edition utan kanter" ifall vi ändå lever och bör leva kvar här där vi är liksom?
Jag tror ju på det gudiga men jag kan faktiskt undra om gud har sin grej någonstans ändå som inte går att säga till oss små människor?
Iofs var ju Adam en avbildning utav gud iofs.... Fffffff. Jag failade nog nu då. Men det ENDA som detta kan hänga på är väl att Bibeln just då är Guds. Ifall bibeln bara är enbart av människa så kan min teori mycket väl kunna vara möjlig.
När säger självaste GUD till oss att Bibeln är just BIBELN? Eller?
Nåja. Livet går ju till det ouppfattningsbara efter denna livsgång här på jorden hursomhelst...
Du måste vara inloggad fär att visa mer än 20 inlägg.