58 -årig kvinna hölls frihetsberövad i över sex timmar misstänkt för att ha lurat till sig två pantflaskor - värda åtta kronor. Justitieombudsmannen (JO) svidande kritik mot polisen i Lund.
Lund. Personalen på en livsmedelsbutik i Lund kallade i mars på polis då den fick för sig att kvinnan pantat två flaskor med förfalskade streckkoder och gissade att hon medverkat i tidigare automatbedrägerier.
Visserligen hade ingen sett kvinnan panta flaskorna. Det kunde mycket väl ha varit en annan kvinna som också stod vid pantautomaten. Eftersom den kvinnan redan var försvunnen blev det 58-åringen som råkade illa ut.
Kvinnan, som är utländsk medborgare, nekade men saknade identitetshandlingar och togs därför till polisstationen och sattes i arrest i väntan på förhör med tolk.
http://sydsvenskan.se/lund/article285097.ece