Ett grovt våldsbrott har skett i Härnösand. Polisen utreder ärendet, men är förtegna kring vad som hänt.
Enligt polisen ska brottet ha skett inomhus under söndagsmorgonen. Flera personer ska enligt polisen vara inblandade och skadats i händelsen där en person ska vara förd till sjukhus. Händelsen rubriceras för tillfället som försök till mord.
Det här ska ha skett tidigt i morse. Det har skett inomhus, så det är ingen som har gått utomhus och kunnat träffa på vem som helst så att säga.
Enligt 3:e handsuppgifter Skall en gemensam bekant till en pojkvän/flickvän ha huggit pojkvännen i bröstet för att sedan våldta flickan.
Flickan lyckas larma efter fullbordad våldtäckt.
Pojkvännen verkar just nu ha klarat livhanken efter stor blodförlust.
Offren är i gymnasieåldern.
Förövaren skall enligt uppgift vara Somalier.
Jag vill inte uttala mig om hur många som är inblandade i händelsen, men en är anhållen och en person är förd till sjukhus, säger Martin Södervall, jourhavande förundersökningsledare.
Har skett inomhus
Det misstänkta mordförsöket ska ha skett i inomhus i en bostad.
– Det kom in ett larm till SOS Alarm, säger Martin Södervall.
Bostaden avspärrad
Hittills har ingenting framkommit att det ska vara droger eller narkotika inblandat och det ska inte vara ett relationsbrott.
– Bostaden är avspärrad och nu pågår en teknisk undersökning med brottsplatshundar på plats, säger Martin Södervall.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!