Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Jag kan se ett skäl till att han avgår, men även ser sig som oskyldig, och det är hans fru och familj. Men jag tror mer på vad du säger.
Det kan vara så att det finns något mindre allvarligt i hans historik som för honom är tillräckligt illa för att inte vilja att hans barn och fru ska behöva läsa om det i media. Det vill säga att han inte nödvändigtvis är oskyldig, men att brottet inte behöver vara grovt, och att detta för honom blir att göra vad han kan för att skydda familjen på det sätt som går och skademinimera. Inga barn vill läsa i riksmedia om att deras pappa har pedofila tendenser. Ju mer han bemöter, desto hårdare kommer han hängas ut.
Rubbestad skulle alltså teoretiskt kunna lämna allt för slippa få den smutsiga byken tvättad i offentligheten, oavsett graden av olämpligt sexuellt beteende. Det går inte att dra alltför långtgående slutsatser utifrån det som hittills skett.
Jag känner till en tidigare liknande händelse med en person i min vidare bekantskapskrets; han anklagades för att ha skickat oönskat sexuellt material, bemötte aldrig anklagelsen utan försvann bara från offentligheten. Visade sig vara ”vanlig” otrohet mellan samtyckande vuxna, allt annat var bara lösa anklagelser från anonyma personer, inga anmälningar fanns och inga bevis heller. Han la ner karriären för att familjen for illa av att se allt utspela sig i media, och för att det inte gick att försvara otroheten offentligt eller inför barnen.
Med det sagt, så är förstås innehav av barnporr inte riktigt samma sak som en otrohetsaffär som hotar avslöjas. Hade Rubbestad varit helt genuint oförstående till anklagelserna och de varit helt grundlösa, så hade det varit märkligt att avgå från allt - både ära och pengar. Just detta är väl kanske vad som mest pekar på att det anklagelserna inte är ogrundade.