2026-05-30, 09:09
  #2929
Medlem
Är det någon som vet vad det var för bråk i stan i natt?
Citera
2026-05-30, 11:02
  #2930
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snokare
Är det någon som vet vad det var för bråk i stan i natt?

Ett gäng kids som vanligt. Är ju mer eller mindre bråk varje kväll på Max
Citera
2026-05-30, 17:03
  #2931
Medlem
Solstol28s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snorgars
Är ju mer eller mindre bråk varje kväll på Max

Har väl bråkats på Max varje helg sedan mitten 70-talet då det byggdes.
Citera
2026-06-03, 19:26
  #2932
Medlem
Någon som vet något om detta? 8-åring utsatts för grov sexuella övergrepp av en 16-åring. Låst artikel.
https://www.folkbladet.nu/2026-06-03/attaaring-utsatt-16-aring-atalas-for-grova-overgrepp-48ce2
Citera
2026-06-03, 22:08
  #2933
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaliber308
Någon som vet något om detta? 8-åring utsatts för grov sexuella övergrepp av en 16-åring. Låst artikel.
https://www.folkbladet.nu/2026-06-03/attaaring-utsatt-16-aring-atalas-for-grova-overgrepp-48ce2
Sjukt att folkbladet rapporterar om det men inte norran!
Citera
2026-06-03, 23:49
  #2934
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skellmupp
Vem är 17-åringen som kopplas till vapenfyndet? Är kines-Love ensam kvar mot Dalen? Det fixar han lätt 🤣
Klantigt att han gick i polisens fälla. Han hade dessutom varit på förhör tidigare misstänkt för att ha hämtat ett vapen.
Frågan är om han har hanterat vapnet utan handskar på sig? Om polisen har spanat där vapnet hittats så bör dom ha bytt ut vapnet till en replika för annars vettefan om det räcker som bevis. Ett upphittat vapen på en plats han sen besöker där det inte finns ett vapen längre bör inte hålla i domstol. Har dom dessutom inget som kopplar honom till vapnet så vettefan om det håller i domstol att ha bytt ut vapnet iom att han då endast har hållit i en replika.
Det ska bli intressant att se hur det går detta
Citera
2026-06-04, 00:15
  #2935
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Homer79
Kan man få reda på vilken anstalt en person ska sitta av ett straff på. Skulle vara bra om dom på anstalten får reda på att TumTum blivit dömd för 3 st kvinnomisshandel och en Barnfridsbrott. Inom en snar framtid så borde han börja tjäna straffet. Kan vara bra om dom andra fångarna tar hand om honom innan någon till kvinna mister livet Dom 2026-03-03 Målnummer B 1348-24
Det blir svårt att ta reda på det om det inte är så att du känner någon som han känner som vet var han sitter av straffet. Även om du tar reda på var han sitter, hur ska du få in infon? du vet inte vilka som delar avdelning/anstalt så du kan inte posta in hans dom till nån annnan än honom, och gör du det så lär inte han dela den endå. Det kommer att krävas något bevis på vem han slagit för att det ska tas till 100% på allvar.
Inte för att jag är säker på att nån hade gjort mer än att hota honom så han blir förflyttad till annan anstalt. Det är en vanlig missuppfattning att fångar tar hand om kvinnoboxare osv då ingen vill ha påbackning eller riskera sin egen villkorliga frigivning. Får du in domen till någon medfånge så lär han bli avskydd på stället och lättare åka på en smäll om han och någon annan hamnat i bråk pga något. Mitt tips är isåfall att Hitta nån som tar hand om honom när han Muckat, eller att du gör det själv för att slippa betala någon och riskera någon anstiftan 👍 lycka till iaf
Citera
2026-06-06, 08:57
  #2936
Medlem
Misstänkt mordförsök inatt. Vet nån något mer?https://www.norran.se/nyheter/skelleftea/artikel/misstankt-mordforsok-i-skelleftea-garningsman-pa-fri-fot/jp9xkqml
Citera
2026-06-06, 15:23
  #2937
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Notabilitet
Misstänkt mordförsök inatt. Vet nån något mer?https://www.norran.se/nyheter/skelleftea/artikel/misstankt-mordforsok-i-skelleftea-garningsman-pa-fri-fot/jp9xkqml

Vet någon vem som är BO?
Citera
2026-06-06, 20:50
  #2938
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pucko3000
SKELLEFTEÅ
Kvinna häktad – misstänks ha misshandlat sin vuxna dotter
Publicerad 21 maj 2026, kl 11.00

Från Norra Västerbotten

Skelleftepolisen larmades till en bostad i en by inom Skellefteå kommun.
Misstanken: en mamma i 50-årsåldern skulle ha misshandlat sin vuxna dotter.
Nu sitter kvinnan häktad.

Utifrån risken för att 50-åringen, om hon släpps fri, på olika sätt kan försvåra utredningen begärde åklagare Anna Nilsson i mitten av veckan att mamman skulle häktas av Skellefteå tingsrätt.

Någon som vet mera?

vad vet du om familjen och vad har hänt på den gården mer?
Citera
Igår, 17:35
  #2939
Medlem
En man anhållen i sin frånvaro för mordförsöket och håller sig undan, och ingen vet eller hör nåt? Kom igen nu flashbackare i Skellefteå.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in