2026-05-15, 20:09
  #13
Medlem
Jag lämnar allt utom det kött jag tar reda på, varför inte?

Visst, är det vildsvin eller annat som kan sprida tex trikiner så kanske jag inte hade lämnat biskopen men älg, rådjur hjort osv är det bara slänga i skogen tycker jag.

Vildsvin dör naturligt i skogen också och blir då ätna av andra djur så det är tveksamt hur mycket man egentligen skulle sprida trikiner om man lämnar rester av ett vildsvin.
Citera
2026-05-17, 20:01
  #14
Moderator
Allaballawallas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av birgerfurugaard
Svenska Jägareförbundet har i över 15 år försökt informera, men inbilska personer är svåra att påverka!

"Redan 2009 började Svenska Jägareförbundet arbeta med att minska effekterna av bly i ammunition. 2015 gav förbundet ut riktlinjer för hur jägarna ska undvika att få i sig bly från viltkött. Under detta arbete fanns även råd om hur man ska hantera slaktrester med bly i.
– Genom att gräva ned slaktresterna så säkerställer vi att inga rovdjur får i sig blysplitter. Problemet har varit att få jägare att göra detta, säger Daniel Ligné.
Han menar att förgiftning från ammunitionsbly går att få ned till en nästan försumbar nivå. Och hela frågan handlar om hur man hanterar slaktresterna.
– Här måste vi jägare vara självkritiska. Vi kan med ganska enkla medel undvika problemet.
"

Vi tar så gott som alltid med hela djuret till slaktboden, sedan tar vi ur och rensar bort blyrester där.

Genomgångna blyfria slaktrester lägger vi ut på en plats så att de återgår till kretsloppet. Vi har kungsörn som häckar på marken (Vilket vi är glada över.) och är därför väldigt noga med att inte något bly följer med ut och riskerar att förgifta dem.

Det vi rensar bort där blyrester kan finnas och liknande går vidare till den kommunala sophanteringen.

Skjuter vi rådjur eller fågel med hagel tar vi ibland ut eller rensar ute där viltet fälts och då är det stålhagel som gäller nu för tiden.
Citera
2026-05-18, 09:02
  #15
Medlem
Man skall komma ihåg att vildsvin, är bärare av trikiner och kan så även ha salimonella.
Just därför bör man inte lägga kvar slaktavfall efter vildsvin i naturen.
När det gäller slaktavfall från VILT, så skall man INTE lägga avfall i eller intill våtmarker, då eventuell smitta kan spridas via vattendrag.
Slaktavfall av tamdjur får INTE läggas ut i naturen.
Citera
2026-05-19, 17:23
  #16
Avstängd
Knivur-273s avatar
Slaktrester, om de ej kan användas bör grävas ned i jorden. Samma sak med fiskrens, som bör kastas i sjön, för kräftor att äta.

Ej att bli fiskmåsars föda på lands och sprida bandmask.
__________________
Senast redigerad av Knivur-273 2026-05-19 kl. 17:28.
Citera
2026-05-20, 20:32
  #17
Medlem
gleitkofoths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av israelisinnocent
Hittade inget jättebra svar
Verkar skilja sig från kommun till kommun
Vissa miljöstationer har kärl för slaktavfall
Så det går inte i matavfall eller kompost/trädgårdsavfall-kärlet?

Är det vanligaste att fixa och lämna i skogen efter jakt?

Brukar lämna innanmätet i skogen med mindre djur (rådjur, vildsvin). Päls, ben och det som putsas bort vid styckning lämnas tillbaka till skogen eller grävs ned i gödselhög. Har man inte möjlighet till detta funkar det att lägga böset i en påse i frysen, dagen innan sophämtning lämnas påsen i soptunnan.

Har man tur hittar man någon större gård/industri med en rejäl panna och en snäll ägare där man kan hiva in diverse bråte.
Citera
2026-05-20, 22:52
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gleitkofoth
Brukar lämna innanmätet i skogen med mindre djur (rådjur, vildsvin). Päls, ben och det som putsas bort vid styckning lämnas tillbaka till skogen eller grävs ned i gödselhög. Har man inte möjlighet till detta funkar det att lägga böset i en påse i frysen, dagen innan sophämtning lämnas påsen i soptunnan.

Har man tur hittar man någon större gård/industri med en rejäl panna och en snäll ägare där man kan hiva in diverse bråte.
Kom ihåg att räntan från vildsvin kan sprida trikiner, något som Svenska Jägareförbundet, informerar om. Som man har skrivit tidigare i tråden så bör vildsvinsrester grävas ned, för att minska risken att sprida trikiner.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in