Citat:
Ursprungligen postat av
Threadkiller
Nu har vi alltså gått från "judarna styr allt, inklusive svensk underrättelsetjänst" till "det finns högerpolitiker som springer sionisternas ärenden för pengar". Och inte heller detta tänker du (eller någon annan) leda i bevis?
Sionistlobbyn har massivt inflytande i USA. I Sverige, not so much.
Nu har vi alltså gått från "judarna dominerar Sveriges näringsliv" till "det finns rika judiska familjer i Sverige".
Med undantag för Bonnier är ingen av de familjer du nämner särskilt inflytelserik idag. Benedicks existerar inte som maktfaktor inom näringslivet, och kopplingen Benedicks-Wallenberg har jag redan påvisat hur absurt betydelselös den är. Heckschers har aldrig varit en finansfamilj och deras inflytande idag är... vad, en (1) opinionsbildare av rang? Josephsons sysslar mest med konst, litteratur och teater, och har inget inflytande över svenskt näringsliv eller politik. Familjen Marcus känner jag inte ens till, men jag sätter min högra hand på att det inte handlar om några tungviktare.
Jaja, naturligtvis kan man tro att judar egentligen äger det mesta genom stiftelser i Luxemburg eller något. Vilket aldrig kan bevisas eller motbevisas.
Nu har vi alltså gått från "Mossad styr svensk underrättelsetjänst" till "Sveriges underrättelsetjänst kommer att stå på samma sida som våra Nato-allierade".
Ridå.
Jag skrev: "StormuftinMagda är väl inte helt ute och cycklar." så helt rätt anser jag kanske inte heller avändaren är så lägg inte ord i min mun.
Högern följer och lyder makten med pengarna var dom än må vara, idag är det New York, imorgon något annat land eller stad. Sionistlobbyn behöver inget inflytande i Sverige för vi lyder ju automatisk allt USA gör ändå, det är så med svaga vasaller.
Jag skrev att det finns rika judiska familjer och dom har inflytande också, det har alltid pengar och kontakter. Det är alltså inte mer eller mindre betydelselösa 10 i topp som är intressanta utan familjer som skaffat sig kontakter och inflytande under århundraden. Bonnier känner alla till och sen har vi ju Wallenberg och Benedicks men också Raoul Wallenberg så nog har den familjen kopplingar till judar och sionism. Rika judar i Sverige håller låg profil och en gång hade vi Harry Schein som viskade i Palmes öra och vilka som viskar idag vet jag inte men till Israel åker politikerna och skakar hand med folkmördarna.
Det här är vad jag tycker och du kan tycka och försvara stackars svaga judar med dess politiker hur mycket du vill och egentligen bryr jag mig inte för det ser likadant ut i hela väst där sionister fått inflytande. I USA har vi Larry Ellison, Mark Zuckerberg, Michael Dell, Steve Ballmer, Michael Bloomberg, Larry Page, Sergey Brin ... och dom tar gärna kontroll över media och sedan politiker via AIPAC och CUFI som sedan hamnade i Jeffrey Epsteins honugsfällor och resultaten ser vi idag.
Du skriver ofta "Nu har vi alltså gått från ..." jag är inte användaren StormuftinMagda men det verkar du inte begripa.
Nej jag skrev att en sådan underrättelsetjänst skulle blir underställda USA som också styr NATO med sin makt. Vi är ett litet land som inte har någon egen geopolitik och därför egentligen inte behöver ett "Mi6" som är aktiv i andra länder som med tex. statskupper. Om Mossad styr vår svensk underrättelsetjänst vet jag inte men att USA med CIA haft inflytande i årtionden vet jag.
Hetsa inte upp dig för mycket nu jag gillar helt enkelt inte dårar som Benjamin Netanyahu och övriga högerextremister i Knesset som håller på med folkmord och bombningar av andra länder istället får att förhandla fram en lösning med Palestina, dom stal ju trots allt deras land och har plågat dom sedan dess.