Citat:
Ursprungligen postat av
SugaredThoughts
De kommer i så fall antagligen att skylla på Trump. Media tog upp en märklig nyhet om något Europeiskt initiativ att skicka krigsfartyg till sundet oberoende av USA. Lät lite halvhjärtat och lär knappast hända om inte stilleståndet består, eller Trump blir kuppad där hemma.
Iran hade 2025 knappt 10% av både införsel och utförsel genom Hormuzsundet, trots att Iran har ca 50% av befolkningen av länderna längs Persiska Viken.
Iran har stort eget jordbruk och industri, och är därför mindre beroende av utrikeshandel i allmänhet.
Sen har Iran hamnar i Kaspiska och Arabiska Haven, och även järnvägar med stor trafik norrut genom Turkmenistan.
Därför kommer säkert Sundet förbli stängt under lång tid framöver.
Iran drabbas bara lite grand i jämförelse med andra länder, medan USA är totalt oberoende av ett helt blockerat Hormuzsund.