Donald Trump säger nu att uranet skall grävas fram ur sina bombade tunnlar och föras ut ur Iran. Han säger även att den som säljer vapen till Iran skall få tullar på 50 procent.
Expressens liverapportering:
Citat:
Ett land som levererar militära vapen till Iran kommer att omedelbart beläggas med tullar på 50 procent av alla varor som säljs till Amerikas förenta stater, med omedelbar verkan.
Det skriver den amerikanska presidenten på sin plattform Truth Social. I ett annat inlägg skriver han att Iran inte kommer att få anrika uran, och att USA, i samarbete med Iran, kommer "att gräva upp och ta bort allt djupt begravt (B-2-bombplan) kärnvapen"stoft"
Tycker ni detta låter som att USA gått med på Irans 10 punkter? Nej, det låter i mina öron som att Iran kapitulerat.
Jag är inte den som gillar att peka finger, men hur mycket fel kan vissa användare på Flashback egentligen ha utan att lära sig? Menea m fl har alltid fel i samtliga förutspåelser angående konflikter i Mellanöstern men tycks aldrig lära sig.
Israels folk lever ✡️