2026-02-10, 01:36
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MuhammedsArsle
Ja, här är tex Mats Björkmans utmärkta artikel på Sydkusten om senaste valet i Aragonien:
https://www.sydkusten.es/sk/11/a/45033/vox-tar-till-vara-pa-annu-ett-nyval-utlyst-av-pp/



Och inte minst Ola Josefssons tänkvärda artikel på Svenska Magasinet:
https://svenskamagasinet.nu/nyheter/klar-hogerseger-i-aragonien-nytt-katastrofval-for-psoe/



Dock så är PSOEs resultat något bättre än de tidiga prognoserna som gissade på ett tapp på 7-8 mandat. De backade (bara) 5 mandat.

Positivt är i alla fal det högre valdeltagandet än tidigare.
Pedro Sanchez har med största sannolikhet som du skriver siktet inställt på Bryssel nu.
Några år till i Bryssel och han behöver inte jobba något mera i sitt liv.

Att de drar upp detta med "amnestin" nu har förmodligen att göra med att PSOE hoppas
kunna tråckla och pressa igenom amnestin innan valet nästa år 22 augusti 2027.

Dagens spanska media från Sossehållet ser inte bra ut. De verkar helt sakna självreflektion,
och vågar tydligen inte ta upp massinvandringen som orsak till att folk har tröttnat på PSOE ?
Legalisering av migranter är nog bara toppen på isberget av all skit som Sanchez orsakat och som gör att väljarna sviker.
Men det är väl just den grejen som intresserar Sverige av någon anledning.
Citera
2026-02-11, 00:19
  #50
Medlem
Nu får Pedro Sanchez och PSOE en rejäl pungspark från Bryssel:

https://www.larazon.es/espana/bruselas-avisa-que-regularizacion-espana-debe-tener-consecuencias-negativas-resto_20260210698b84ed2f 00a046880481e5.html

Översatt till svenska här:

Citat:
Ursprungligen postat av LA RAZÓN
Bryssel varnar Sánchez: regleringen av illegala i Spanien "kan bli en blankocheck" som skadar resten av EU
Det påpekas att åtgärden inte bör få "negativa konsekvenser" i medlemsstaterna


Europa varnar Pedro Sánchez för den massiva avregleringen/amnestin för invandrare. Europeiska Unionens migrationskommissionär, Magnus Brunner, visade vid inledningen av debatten om överföringen av regeringspresidenten, Pedro Sánchez, till Podemos sin oro över effekten på Europa i mötet med en utmaning som delas av alla medlemsstater och Europeiska unionen.

Från Europaparlamentets talarstol påpekade han vikten av att kontrollera migrationsfenomenet på ett ordnat sätt och utan möjliga risker, och varnade för de "negativa konsekvenserna" i övriga medlemsländer. I detta avseende har Carmen Morodo, som LA RAZÓNs biträdande direktör betonade, försäkrat att nationella territorier måste "garantera att deras beslut inte får negativa konsekvenser i andra delar av Europeiska unionen".

Angående chefens politik sade han att "reglerna måste följas" för att inte förstöra Europas trovärdighet med "en blankocheck" som tillåter människor att bo på Gamla kontinentens territorium och röra sig utan att riskera att bli förhindrad. "Från Europa är vi engagerade i säker, laglig och kontrollerad migration," bekräftade han.

Amnestin har alltså blivit ett (tomt) löfte som nu skadat Sanchez och PSOEs trovärdighet rejält.
Internt i Spanien så framgår det att amnestin är inte mycket till amnesti utan är ett byråkratiskt missfoster från början.
Mest bara ett tomt löfte utan substans, kanske det sista av signalpolitik som man ser från PSOE ?

Från Aragonien så skrivs det att ett flertal tjänstemän sagt upp sig i protester mot valresultatet.
Citera
2026-02-11, 01:36
  #51
Medlem
Här kommer dock ett (hyfsat) försvar för Pedro Sanchez balansgång. Att Spanien som helhet som land behöver de kommande åren ännu mera arbetskraft.
Dvs gästarbetare kort och gott.

Och här är en promigrationsvänlig artikel om Mauretanien, ett land som står ut på grund av sina relativt politiska och säkerhetsmässiga stabilitet i regionen i Västra Afrika. Till skillnad från andra delar av Afrika som tidvis plågas av kaotiska statskupper och synnerligen brutal islamism.

Sanchez var på besök i Mauretanien samma dag (!!!) som valet hölls i Aragonien:

https://www.moncloa.com/2026/02/08/relacion-mauritania-espana-3359862/

Citat:
Ursprungligen postat av MONCLOA
Det är så relationen med Mauretanien påverkar Spaniens säkerhet

Den mest synliga och känsliga aspekten av detta samarbete är hanteringen av migrationsflöden

Antonio Olalla
8 februari 2026 05:25


Relationen mellan Spanien och Mauretanien har blivit en av hörnstenarna i säkerhetsarkitekturen på Europas södra flank och därmed Spaniens. Det som för bara två decennier sedan var en hjärtlig relation baserad på fiske och diskreta handelsavtal, har 2026 omvandlats till en strategisk allians av högsta prioritet för Moncloa-palatset. Mauretanien är inte bara ett närliggande land inom Atlanten; det är, med spansk diplomatis ord, en "oas av stabilitet" mitt i ett Sahel som faller sönder under tyngden av statskupper och brutala radikala jihadistisk uppror.


Samarbetet mellan Spanien och Mauretanien handlar om ackrediterade gästarbetsförmedlingar som
kommer att ha sina kontor i Mauretanien, och ta emot ansökningar om tillfälliga arbetstillstånd. Precis som för de andra stora migrationsländerna till Spanien från Afrika såsom tex Gambia, Nigeria och Senegal så föreslås arbetstillstånd som är säsongsbetonade på mindre än ett år, ett år, två år och/eller rentav tre år. Dvs en slags cirkulär migration:

Citat:
Ursprungligen postat av MONCLOA
Men den spanska strategin går bortom maritim övervakning. Den nuvarande metoden är inriktad på den så kallade cirkulära migrationen, ett system som uppmuntrar anställning vid ursprungsorten och tillåter mauretanska medborgare att arbeta lagligt och ordnat i Spanien och sedan återvända till sitt land med sina besparingar och viss utbildning. Denna modell syftar till att montera ner affärsmodellen för människohandelsnätverk genom att erbjuda ett betydligt värdigare och säkrare alternativ.

Detta kan förefalla vara ett nytänkande men det har funnits sedan Spanien införde Euron,
dvs redan på 1990-talet.

Det innebär fördelar för arbetstagaren att hen kan beviljas ett bankkonto. Och att arbetsgivarna slipper oroa sig för oannonserade kontroller efter illegal arbetskraft.
Mauretanien ska ställa upp med förberedande utbildning, och det ryktas att de även ska få träning att köra jordbruksmaskiner. Ungefär motsvarande ett "svenskt truckkort".

Detta program för Mauretanien har dock inget med "amnestin" att göra utan det handlar bara om
att bevilja nya arbetstillstånd. Inte några generella amnestier med PUT.

De mauretanier som redan har fått pröva på att arbeta i Spanien under gynnsamma villkor verkar ha varit mycket nöjda trots språkbarriären i början. Det ska kanske tilläggas att Eurons värde är mycket högt i Mauretanien och Västra Afrika.
Som exempel så kan en man från Senegal som arbetat ett år i Spanien med en hyfsad lön kunna leva gott hemma i Senegal i hela 3-4 år, och ändå försörja sin familj med två barn.

Å andra sidan så skriver kritiker att Spanien har redan en mycket stor källa att ösa arbetskraft ur, nämligen Latinamerika och Mellanamerika. Där många av dessa redan har språket och Katolska Kyrkan i sin uppfostran.
__________________
Senast redigerad av MuhammedsArsle 2026-02-11 kl. 01:41.
Citera
2026-02-11, 09:20
  #52
Medlem
daligts avatar
Spanien vill aldrig ändra på sin politik och politikerna drivs av vilja att öva på retorik och talförhet i olympiad. Det är därför ingen kollar på politik i Spanien heller. Annars kan man ju tänka att det blir ju fel.
Citera
2026-02-11, 16:29
  #53
Medlem
Syrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FallerIfallerA
Kent Ekeroth är en idiot och ska inte lägga sig i andra länders inre angelägenheter!

Korrekt från början. Lättaste sättet att veta om man har rätt eller fel om något är att kolla om han säger något, så kan motsatsen vara det rätta typ 9 utav 10 gånger.
Citera
2026-02-12, 02:45
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ibn.habibi
Kort fråga: blir det möjligt att migranterna omfattas av schengen

Nej, inte som det ser ut just nu. De har inga giltiga ID-kort ännu. Så vart de än blir stoppade i en inre utlänningskontroll någonstans i övriga världen, så blir de tillbaksskickade till Spanien.
Så ser regelverket ut just nu.

Dessa migranter måste alltså ändå genomgå den reguljära processen för att få ett TUT eller PUT.
Migranterna blir alltså kvar i sin "limbotillvaro".
"Amnestin" är ett desperat försök till signalpolitik.
Mest bara ett tomt löfte utan substans, kanske det sista av signalpolitik som man ser från PSOE ?

Citat:
Ursprungligen postat av FallerIfallerA
Kent Ekeroth är en idiot och ska inte lägga sig i andra länders inre angelägenheter!

Globalisterna tappar nu mark och sitt fotfäste med en rasande fart.
Alla EU-länder måste nu se om sitt eget hus.

Skulle vara intressant att se om hur många sura miner det är på
EU-Parlamentet nuförtiden.
Annat var det då det var "Allah ska med !!"
Då var det Jalla Jalla, bidrag åt Allah !!!

Fast det är likväl andra EU-länder som går på Ekeroths linje. Bland annat Nederländerna har
yttrat något liknande
Och här pungsparken mot Pedro Sanchez och PSOE direkt från Bryssel:

https://www.larazon.es/espana/bruselas-avisa-que-regularizacion-espana-debe-tener-consecuencias-negativas-resto_20260210698b84ed2f 00a046880481e5.html

Översatt till svenska här:

Citat:
Ursprungligen postat av LA RAZÓN
Bryssel varnar Sánchez: regleringen av illegala i Spanien "kan bli en blankocheck" som skadar resten av EU
Det påpekas att åtgärden inte bör få "negativa konsekvenser" i medlemsstaterna


Europa varnar Pedro Sánchez för den massiva avregleringen/amnestin för invandrare. Europeiska Unionens migrationskommissionär, Magnus Brunner, visade vid inledningen av debatten om överföringen av regeringspresidenten, Pedro Sánchez, till Podemos sin oro över effekten på Europa i mötet med en utmaning som delas av alla medlemsstater och Europeiska unionen.

Från Europaparlamentets talarstol påpekade han vikten av att kontrollera migrationsfenomenet på ett ordnat sätt och utan möjliga risker, och varnade för de "negativa konsekvenserna" i övriga medlemsländer. I detta avseende har Carmen Morodo, som LA RAZÓNs biträdande direktör betonade, försäkrat att nationella territorier måste "garantera att deras beslut inte får negativa konsekvenser i andra delar av Europeiska unionen".


Mest bara ett tomt löfte utan substans, kanske det sista av signalpolitik som man ser från
spanska PSOE ?

Spanien kan komma att öppna en del fängelser som har legat i malpåse ett tag, för att få plats med alla.
Dock så har Spanien haft som mest 75 000 personer inlåsta på de olika
fängelserna. Nu är det drygt 55 000 personer.

Ekeroth har såklart rätt där, och bra att han formulerar Spaniens klumpiga försök att sabba Schengen-avtalet på tydlig och rättfram svenska.
Citera
2026-02-12, 13:53
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Nej, endast EU/EES-medborgare omfattas av den fria rörligheten som den definieras i Schengenavtalet.
Men, problemet är ju att gränserna är ju vidöppna och det står valfri migrant fritt fram att kasta sina ID-papper, söka asyl på nytt i Sverige under annan förevändning och sedan obstruera så mycket det bara går och göra sig till ett problem för Sverige istället för Spanien.
Citera
2026-02-13, 01:22
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Abetterworld
Men, problemet är ju att gränserna är ju vidöppna och det står valfri migrant fritt fram att kasta sina ID-papper, söka asyl på nytt i Sverige under annan förevändning och sedan obstruera så mycket det bara går och göra sig till ett problem för Sverige istället för Spanien.

Det är bland annat därför som de tar fingeravtryck, plus biometriskt ansiktsfoto.
DNA kanske de inte får ta annat än i brottmål.
Eller kanske att de får ta DNA nu, jag vet inte ?

Nej den möjligheten verkar nu ha blivit stängd.
Dvs att asylanten skulle lämna in en ny asylansökan i ett annat EU-land.
OM att de då skulle yra om att de blivit förföljda i Spanien vore inte så värst trovärdigt,
faktiskt.

Finns fingeravtrycken registrerade någonstans så finns de.

Eller snarare att möjligheterna att skubba runt mellan
gränserna blir allt smalare och smalare.
__________________
Senast redigerad av MuhammedsArsle 2026-02-13 kl. 01:27.
Citera
2026-02-25, 03:44
  #57
Medlem
Spanien får nu kängsparkar även från Frankrike med samma argument som övriga EU-länder.

Igår tisdag 24 februari så kom Spaniens immigrationsverk ut med siffrorna för 2025.
Och säger att Sanchez och PSOE har fel. Det är ingen amnesti som Sanchez har utlovat.

Lite drygt 195 000 arbetstillstånd och uppehållstillstånd hade beviljats under år 2025.
Den tveklöst största gruppen är venezolaner näst följda av colombianer.
Längre ner hittar vi tex ukrainare.

Alla de tre kategorierna har riktiga dokument och är alltså tekniskt sett
inte helt papperslösa.

Spanien har visserligen börjat införa en viss amnesti, och det gäller de migranter som kommit dit som papperslösa, att ifall de kan ordna riktiga kopior på sina riktiga identiteter så kommer Spanien att ta emot ansökningarna. Och försöka behandla dem med förtur istället.

Detta är såvitt man vet bara ett pilot, provprojekt för att se hur många som nappar och om det
skulle göra det lättare i processen.

Spanien har 47,9 miljoner invånare och då är 195 000 knappast så mycket att bråka om.
Det är bara 0,4 % av hela befolkningsmängden.
__________________
Senast redigerad av MuhammedsArsle 2026-02-25 kl. 03:54.
Citera
2026-02-25, 04:12
  #58
Medlem
dude2ks avatar
Det mest komiska är ändå:

De får inte ha begått några brott. Men i och med att samtliga är illegala invandrare så begår de just en illegal handling bara där.

Kenta har en poäng såklart!
Citera
2026-02-25, 08:15
  #59
Medlem
Det har redan funnits en sådan möjlighet i flera år i Spanien. Latinamerikanerna har också en räkmacka till medborgarskap, de kan ansöka om det efter att ha bott där två år legalt. Större delen av Latinamerika kan flyga visumfritt till Schengen med direktflyg till Madrid och Barcelona.
Citera
  • 4
  • 5

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in