Citat:
Ursprungligen postat av
Brette
Hon har EN vän, vid namn Tuva som är en genomsnäll tjej som enbart vill henne väl. Hon skulle aldrig uttrycka sig så patraskaktigt om henne som du nyss gjorde. Usch!
Vad har hennes systrar för "historik av självskadande"?
Tuva verkar som en riktig snäll tjej men om Johanna inte är villig att jobba på sig själv och faktiskt bättra sig istället för att låtsas så kommer det definitivt börja tyna bort. Har suttit i samma sits och haft flertalet borderline kompisar, efter ett tag blir de som ”lever för att må dåligt” bara för mycket. Det är alltid så mycket kring dem som pågår, man måste gå på tå dagarna i ända och fortfarande så bryter de ihopp och anklagar en för massa grejer.
Hon har levt i misär så länge, jag önskar att hon får chansen att ge faktiskt självständig stabilitet ett försök någon gång. Förstår verkligen inte hur hon har stått ut så här länge.
Gällande historik av självskada så har ju alla döttrar ärr på armarna. Har för mig att mamman sagt att hon skurit sig, men med syftet att försöka förstå vad Johanna upplever när hon gör det.
Alla i deras familj har definitivt en redig släng av genetiskt anlag för psykisk ohälsa, farsan är unik i sig också. Han är totalt insatt i det övernaturliga och tjänar pengar genom försäljning av kina grejer på sin spirituella hemsida.
Gällande Josefine, Johanna och mamman så håller de alla på med någon sorts distraktion, något de kan lägga 100% fokus på istället för att ta tag i måendet samtidig som de alla blir belönade för sina beteenden (uppmärksamhet, pengar, sammarbeten, beröm, osv). Den ända ”rediga” verkar vara äldsta systern som tagit totalt avstånd från sociala medier, flyttat iväg och skaffat familj sedan några år tillbaka.
De sitter fast i onda cyklar som de inte vill/kan ta sig ur, de hetsar varandra till att fortsätta. De är nog inte fullt medvetna om det dock, vilket är förståeligt när det är så de alla levt hela sina liv.