Citat:
Ursprungligen postat av
Horsemackan
Bara 100 gånger skadligare. Men det e det ju värt, verkligen.
Ja, faktiskt. Väldigt många över hela världen äter det dagligen. Det skrivs ut av läkare, ges till soldater och används oftare av högpresterande elever på universitet. Och det är inget nytt, det förekom på våra föräldrars tid med.
Jag säger inte att det är ofarligt eller utan risker, men jag tror att domedagsflaggan viftas lite för lättvindigt.
Hade det varit benzo eller opioider så hade jag varit betydligt mer högljudd än er. Men man får placera varningarna där de är lämpligast.
Amfetamin är beroendeframkallande och kan orsaka allvarliga problem, men det är inte supersvårt att sluta med, inte mycket svårare än kaffe, men lättare än nikotin, alkohol, opioider och såklsrt benzo där man faktiskt kan dö av plötsligt avbrott